Oscypek – co to za ser i jak wykorzystać go w kuchni?
Mogłoby się wydawać, że aromat i smak to atrybuty, po których można poznać sery z prawdziwych, góralskich bacówek. Czy rzeczywiście tak jest? Okazuje się, że niekoniecznie! Nie wszystkie oscypki sprzedawane na górskich stoiskach są oryginalne. Nierzadko można znaleźć tam białe, wędzone serki, które pomimo podobieństwa, są całkowicie innymi wyrobami. Czym więc dokładnie jest oscypek i jak powstaje? Z jakimi składnikami dobrze się komponuje w kuchni i co możesz z niego przyrządzić? Gdzie możesz zamówić online góralskie sery? Dowiedz się już teraz!
Oscypek – podhalański specjał o wyjątkowym smaku
Zacznijmy od ciekawostki! Czy wiesz, że polski oscypek to produkt regionalny chroniony prawem unijnym? Oznacza to, że tą nazwą można określać wyłącznie sery produkowane w certyfikowanych bacówkach mieszczących się na terenie konkretnych gmin, głównie na Podhalu. Te szczególne sery góralskie wytwarzane są z mleka od polskiej owcy górskiej oraz polskiej krowy czerwonej, przy czym zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40%. Prawdziwego wędzonego oscypka wyróżnia:
-
twarda tekstura,
-
nieco ostry posmak,
-
wrzecionowaty kształt.
Wszystko to można osiągnąć dzięki recepturze przekazywanej przez baców z pokolenia na pokolenie. Biały serek kupiony w supermarkecie bądź na stoisku bez certyfikatu będzie zatem odbiegał od swojego pierwowzoru nie tylko jakością, ale i walorami smakowymi.
Jak powstaje oscypek?
Konkretny proces wytwarzania tego podhalańskiego specjału znacząco wpływa na jego smak. Ser wędzony charakterystyczny dla polskich gór jest wytwarzany między majem a wrześniem, gdy owce pasą się i dają mleko. Mleko owcze i krowie zlewa się do naczynia i odcedza przez lniane płótno. Do podgrzanej mieszanki dodaje się wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę. Powstałą masę serową odciska się i odpowiednio kształtuje za pomocą formy nadającej charakterystyczne zdobienia. Następnie masę moczy się w solance – dzięki temu udaje się zredukować ilość wody w serze. Po tym oscypki leżakują w bacówce, gdzie poddawane są wędzeniu.
Jakie są rodzaje oscypka?
Oryginalny oscypek wędzony jest sprzedawany w certyfikowanych bacówkach tylko od maja do końca października. Poza sezonem w górach znajdziesz jego alternatywy o różnych wielkościach i kształtach. Jest to przede wszystkim biały „oscypek”, czyli delikatniejszy w smaku serek góralski krowi lub owczy. Wśród wyrobów wytwarzanych na Podhalu można wyróżnić np. redydołki czy też gołki. Popularny jest również bundz, czyli ser owczy o miękkiej konsystencji. Lubiany przez najmłodszych jest korbacz – wędzony lub biały serek o charakterystycznym wyglądzie długich nitek. Wariantów góralskich specjałów jest naprawdę sporo!
Z czym jeść oscypki?
Czas, by odkryć potencjał kulinarny oscypka! Choć klasycznym dodatkiem do tego wędzonego sera jest konfitura z żurawiny, można wykorzystać go w kuchni naprawdę na wiele sposobów. Rewelacyjnie sprawdzi się on jako składnik sałatek, wytrawnych tart czy zapiekanek. Może być zarówno przystawką, jak i składnikiem dania głównego. Wykorzystasz go przy przyrządzaniu śniadania, obiadu i kolacji. Jesteś pod wrażeniem? To teraz czas na konkrety! Podhalański ser dobrze komponuje się z długo dojrzewającą szynką, a także świeżymi warzywami – np. pomidorem, rukolą i roszpunką. Ponadto możesz:
-
wykorzystać go jako nadzienie kotletów schabowych,
-
obtoczyć go w panierce i usmażyć na patelni,
-
zrobić z nim szaszłyki na grilla, np. z cukinią, kurczakiem i wędzonym boczkiem,
-
posypać nim pizzę, aby nadać jej góralskiego akcentu.
Wypróbuj powyższe propozycje lub poeksperymentuj w kuchni. Może odkryjesz w ten sposób swoje nowe ulubione danie?
Zainspiruj się i rozsmakuj w serach góralskich!
Pamiętaj, by nie traktować podhalańskich serów, tylko jako pamiątek z polskich gór, które zjada się plasterek po plasterku. Zamykasz się w ten sposób na wiele kulinarnych możliwości! Wędzone serki i ich białe, delikatniejsze alternatywy mogą pozytywnie zaskoczyć Cię w kuchni. Jak najszybciej wprowadź do swojego codziennego menu góralski akcent i wypróbuj zaproponowane potrawy. Brakuje Ci składników? Bacówka Zakopiańczyk oferuje oscypki (sprawdź na: https://serygoralskie.pl/) wytwarzane według tradycyjnej receptury, wyłącznie z regionalnych składników! Zamów je online już dziś!