Ile piec sernik? Co jeszcze warto wiedzieć?
Sernik to najpopularniejsze ciasto w Polsce. Ciężko się temu dziwić. Składa się z puszystej warstwy serowej, która ze względu na ciekawe dodatki zaskakuje pysznym, waniliowym smakiem. Sernik sprawdza się na co dzień, do kawy, ale również na wszelkie imprezy, gdyż jest ciastem eleganckim, w dodatku ciężko znaleźć kogoś, kto go nie lubi. Sernik pieczony to jeden z najbardziej tradycyjnych wypieków, a mimo to nie ma jednego uniwersalnego przepisu na sernik idealny. Sernik może być ciężki i treściwy lub delikatny i puszysty.
Czas pieczenia sernika zależy od rodzaju i ilości użytych składników. Automatycznie wydłuża się on, jeśli decydujemy się na użycie niższych temperatur, które wpływają pozytywnie na jego strukturę. A więc ile piec sernik? Można przyjąć, że:
- sernik z 1 kg sera pieczemy 60–70 minut.
- Sernik z 2 kg sera – 70–90 minut,
- sernik na kruchym spodzie powinien się piec około 80–90 minut.
Do pieczenia sernika dobrze jest wybrać niższe temperatury. Optymalnie – 150–180 stopni. W przypadku gdy masa serowa ma być użyta do tarty, a co za tym idzie – będzie zdecydowanie niższa (ok. 2 cm wysokości), wybieramy górną granicę z naszych widełek temperatury, skracając czas pieczenia. Sernik potrzebuje długiego pieczenia, by uzyskać odpowiednią kremowość. Sernik upiecze się najbardziej równomiernie w kąpieli wodnej. Temperatura pieczenia nie powinna przekraczać 150 stopni - dzięki temu powierzchnia nie pęknie. Ciasto należy studzić przez 30-60 minut w uchylonym piekarniku. Sposobem na uniknięcie opadania jest dodanie całych jaj zamiast ubijania piany.
Nie powinniśmy używać termoobiegu przy pieczeniu sernika, ponieważ napowietrza on masę serową, co spowoduje powstanie górki, a następnie nasze ciasto szybko opadnie. Do pieczenia sernika najlepsza będzie funkcja pieczenia „góra-dół”, aby ciasto równomiernie i niegwałtownie się wypiekało. Choć istnieją osoby, które pieką go z termoobiegiem. Warto przetestować własny sprzęt i sprawdzić, w jakich warunkach ciasto piecze się najlepiej.
Sernik pokrywa w niewielkim stopniu codzienne zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały. Zawiera w sobie fosfor, magnez, witaminy z grupy B — B2 oraz B12. Sam ser jest źródłem witamin A i D, które mają pozytywny wpływ na wzrok i układ kostny. W porównaniu z innymi słodyczami sernik charakteryzuje się sporą zawartością białka, sodu, wody i witaminy A. Zawiera też dawkę żelaza, magnezu i wapnia.
Zastanawiasz się, co jeszcze można zrobić, by Twój sernik był niezwykle aksamitny i kremowy. Istnieje przekonanie, że świetnie na to wpływa dodatek jaj. Przyjmuje się, że na każdy kilogram sera w cieście powinno się użyć co najmniej 3 jaj. Warto też pamiętać, że wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej, więc warto je wyciągnąć 15 minut przed przygotowaniem ciasta.
To sprawdzony sposób na to jak długo piec sernik w piekarniku. Przepis na sernik idealny znajdziesz w tym wpisie. Teraz gdy już wiesz, jak upiec sernik, ile czasu potrzebuje w piekarniku oraz w jakiej temperaturze należy go piec, możesz przygotować pyszny domowy deser na bazie sera.