Żurek z białą kiełbasą
- Marchewka - 2 szt (90 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Pietruszka - 1 szt (80 g)
- Seler korzeniowy - 1 plaster (60 g)
- Biała kiełbasa - 4 szt (400 g)
- Zakwas na żurek (500 g)
- Chrzan - 1 łyżeczka (15 g)
Przepis na żurek z białą kiełbasą krok po kroku
Do dużego garnka włóż obrane warzywa, a także kiełbasę.
Całość zalej 2 litrami wody, dodaj sól, pieprz i gotuj na małym ogniu przez 30 minut.
Dodaj zakwas i gotuj kolejne 15 minut.
Z zupy wyłów warzywa.
Dodaj chrzan i majeranek.
Całość gotuj jeszcze przez 5 minut.
Więcej informacji na temat żurku z białą kiełbasą
Żurek z białą kiełbasą będzie wspaniałą opcją dla wszystkich osób, które kochają tradycyjną kuchnię polską. Całość jest niezwykle prosta w przygotowaniu, a do tego bardzo aromatyczna. Ta wersja jest jedną z tradycyjnych, z dodatkiem białej, wyrazistej kiełbasy oraz sporej ilości majeranku. Jej zapach unosi się w powietrzu podczas przygotowania i zostaje naprawdę na długo.
Przepis na żurek z białą kiełbasą to najprostszy sposób na klasyczną zupę, która od dawna gości na polskich stołach. Tradycyjnie żur był zupą niezwykle kwaśną, gotowaną na mięsnym wywarze, z dodatkiem mąki. Jej podstawą jest mąka żytnia, z której dawniej robiło się domowy zakwas, obecnie używa się raczej gotowych sklepowych produktów. Nie trzeba się ich obawiać, gdyż zwykle mają naprawdę dobry skład i brak w nich sztucznych wzmacniaczy smaku, koloru czy konserwantów. Można oczywiście posłużyć się również domowym zakwasem, jednak jego stworzenie jest dość czasochłonne i długotrwałe. Zupa ta zwykle podawana jest z mięsnym dodatkiem, w tym wypadku jest to biała kiełbasa. Takie połączenie sprawdza się idealnie na święta i właśnie wtedy najczęściej się ją przygotowuje w takiej formie. Biała kiełbasa nadaje jej specyficznego, bardzo mięsnego smaku, dzięki czemu całość jest bardziej smakowita. Zupę można też podawać z jajkiem, należy ugotować je na twardo w osobnym garnku, można też, choć jest to sposób raczej mniej popularny usmażyć jajko sadzone, które również wspaniale komponuje się z zupą.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić żurek z białą kiełbasą na Wielkanoc, to ten przepis na pewno przypadnie ci do gustu. Całość ma niezwykle głęboki aromat, a jej stworzenie jest bardzo proste. Należy zacząć tradycyjnie od mięsnego wywaru, w tym wypadku gotowanego z dodatkiem warzyw, dla większej wartości smakowej, ale również zdrowotnej tej zupy. Ten sprawdzony przepis jest idealną propozycją dla wszystkich, którzy kochają tradycyjne smaki. Należy zaopatrzyć się jedynie w dobry żytni zakwas, by powstała ta wspaniała i prosta zupa. Jeśli zastanawiasz się jak ugotować żurek z białą kiełbasą, który będzie pełen smaku i aromatu, ta receptura będzie strzałem w dziesiątkę.
Alergeny w żurku z białą kiełbasą
Lista alergenów dla żurku z białą kiełbasą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Zakwas na żurek
Wartości odżywcze żurku z białą kiełbasą
Ta zupa ze względu na duży udział przetworzonego czerwonego mięsa nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
-
marchewka,
cebula,
pietruszka,
seler,
żurek,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.