Wegańskie naleśniki

Opublikowano: 16.11.2021 r., 10:47 | Autor: Patrycja Czerwiak
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Wegańskie naleśniki z owocami
Wegańskie naleśniki
Wegańskie naleśniki to świetna baza dla licznych dań. Można je zrobić zarówno w wersji na słono, jak i słodko. Mają wspaniały smak i świetną konsystencję.
Przygotowanie 20 min
Smażenie 20 min
582 kcal
Kcal w porcji
340 g
Wielkość porcji
76
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 2 porcji
  • Mąka pszenna typ 500 - 1 szklanka (150 g)
  • Płatki owsiane - 1/3 szklanki (35 g)
  • Mielone siemię lniane - 2 łyżki (30 g)
  • Mleko owsiane - 1 i 3/4 szklanki (450 ml)
  • Olej rzepakowy (15 ml)
Liczba porcji:
Przyprawy
proszek do pieczenia
Sprzęt kuchenny
patelnia do naleśników, duża miska, rózga, młynek

Przepis na wegańskie naleśniki krok po kroku

Płatki owsiane zmiel w młynku na proszek.

Mąkę, proszek do pieczenia i zmielone płatki, a także siemię wymieszaj razem.

Dodaj mleko owsiane i całość wymieszaj dokładne trzepaczką.

Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju, następnie wlej 1 chochelkę ciasta naleśnikowego i smaż z obu stron do zarumienienia.

Jak oceniasz przepis na wegańskie naleśniki
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 91,2% osób

Więcej informacji na temat wegańskich naleśników

Wegańskie naleśniki to pyszna i łatwa alternatywa dla klasycznej wersji. Te roślinne robi się bez mleka i jajek. Choć zastąpienie jajek może wydawać się trudne wcale takie nie jest. Z tym przepisem możesz przekonać się, że zrobienie wege naleśników jest banalnie proste i potrzeba do tego tylko kilku prostych składników, które znajdują się w większości domowych spiżarni.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wegańskie naleśniki, by podobnie jak w klasycznej wersji były delikatne, miękkie, a przy okazji nie rozpadały się na patelni, to ten przepis będzie strzałem w dziesiątkę. Całość zabiera tylko kilka chwil, więc sprawdzi się nawet dla zapracowanych osób. Do przygotowania dobrze jest użyć specjalnej patelni, jednak spokojnie poradzi obie nawet ta najzwyklejsza. Dla obniżenia kaloryczności całego dania warto lekko posmarować patelnię tylko przed pierwszym naleśnikiem, ze względu na dobre nagrzanie metalu reszta nie będzie już przywierać do jej powierzchni. Najlepiej formować naleśniki przy pomocy chochelki i wlewać niewielkie ilości na patelnię. W przypadku zbyt dużych ilości naleśniki będą grube, przez co ciężej je usmażyć.

Przepis na wegańskie naleśniki jest nie tylko prosty, ale również smaczny i zdrowy. Do ich przygotowania używa się mąki pszennej, jednak można skorzystać z innej dowolnej. Świetnie sprawdzi się owsiana, czy mieszanka mąk bezglutenowych. Do całości dodaje się również siemienia lnianego, które jest wspaniałym źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza na przeciwdziałanie stanom zapalnym w organizmie. To także dobre źródło błonnika, który jest niezwykle pomocny w utrzymaniu dobrego zdrowia układu pokarmowego.

Ten prosty przepis będzie świetny również dla początkujących osób ze względu na dużą prostotę. Wszystkie składniki wystarczy tylko wymieszać do powstania zwartej i jednolitej konsystencji.

To pomysł na lunch, śniadanie ale również na deser. Można przygotować je zarówno w wersji na słodko, jak i wytrawnej. Będą również super opcją dla dzieci. Są tak dobre, że ciężko jest przejść obok nich obojętnie. Te pyszne wege naleśniki najlepiej podawać ze świeżymi owocami.

Alergeny w wegańskich naleśnikach

Lista alergenów dla wegańskich naleśników przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Mąka pszenna typ 500
    • Płatki owsiane
    • mleko owsiane
    • proszek do pieczenia

Wartości odżywcze wegańskich naleśników

na 100g gotowej potrawy

To zdrowy przepis na naleśniki, świetnie sprawdzi się dla osób uczulonych na nabiał czy jajka.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(340g)
Energia (kcal)
171.18
582.02
Białko (g)
4.94
16.80

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(340g)
Węglowodany (g)
25.73
87.48
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
2.74
9.33
Brak danych dla: mąka pszenna typ 500.
czytaj dalej

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(340g)
Tłuszcz (g)
5.75
19.54
Tłuszcze nasycone (g)
2.55
8.66
Tłuszcze nienasycone (g)
3.20
10.87
Brak danych dla: mielone siemię lniane.
czytaj dalej

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(340g)
Sód (mg)
24.79
84.30
Wapń (mg)
97.53
331.60
Szacunkowy indeks glikemiczny wegańskich naleśników 76
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania wegańskich naleśników

Koszt składników
26.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Mąka pszenna typ 500
150 g
1 szklanka
3.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.45
Za 150 g
Płatki owsiane
35 g
1/3 szklanki
3.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
0.26
Za 35 g
Mielone siemię lniane
30 g
2 łyżki
3.00
Za 400,0 g
Liczba opakowań 1
0.23
Za 30 g
Mleko owsiane
450 ml
1 i 3/4 szklanki
10.50
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
4.72
Za 450 ml
Olej rzepakowy
15 ml
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
0.10
Za 15 ml
Koszt składników
26.50