Rolada wieprzowa
- Mięso mielone wieprzowe (500 g)
- Jajko (1 szt.)
- Bułka tarta (30 g)
- Czosnek (20 g)
- Olej rzepakowy (10 ml)
- Pieczarki (400 g)
- Ser żółty (60 g)
Przepis na roladę wieprzową krok po kroku
Wymieszaj mięso z jajkiem, bułką tartą, przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
Pokrój pieczarki w plasterki i podsmaż na rozgrzanym oleju z dodatkiem odrobiny soli i pieprzu.
Mięso wyłóż na papier do pieczenia i rozwałkuj na prostokąt.
Dodaj wystudzone pieczarki i plasterki sera żółtego.
Roladę zawiń tak aby farsz nie wyleciał ze środka.
Włóż do foremki i wstaw do nagrzanego piekarnika.
Piecz w 180 st. C przez około godzinę.
-
Zupa gulaszowa
-
Polędwiczki wieprzowe
-
Gulasz wieprzowy
-
Galareta wieprzowa
-
Szaszłyki z piekarnika
-
Galaretka wieprzowa
-
Karkówka po cygańsku
-
Bitki wieprzowe
-
Golonka w piwie
-
Pulled pork
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie
-
Flaczki
-
Strogonow wieprzowy
-
Policzki wieprzowe
-
Garnek rzymski
-
Zupa węgierska
-
Polędwiczki wieprzowe w sosie własnym
-
Zrazy wieprzowe
-
Dania z wieprzowiny
Więcej informacji na temat rolady wieprzowej
Rolada wieprzowa to pyszna propozycja na obiad. Można ją przygotować na wiele sposobów, jednak ja skupię się na delikatnej i dietetycznej wersji podania mięsa. Przepis na roladę wieprzową jest bardzo prosty i łatwy w przygotowaniu. Do środka rolady można włożyć dowolne składniki lub przygotować ulubiony farsz.
Jak zrobić roladę wieprzową z mięsa mielonego? Wystarczy, że wymieszasz mięso z jajkiem, bułką tartą, przyprawami (majerankiem, papryką słodką, pieprzem czarnym, odrobiną soli) i przeciśniętym czosnkiem. Następnie pokroisz pieczarki w plasterki i podsmażysz na rozgrzanym oleju z dodatkiem odrobiny soli i pieprzu. W międzyczasie mięso wyłóż na papier do pieczenia i rozwałkuj na prostokąt. Dodaj wystudzone pieczarki i plasterki sera żółtego. Roladę zawiń tak aby farsz nie wyleciał ze środka. Włóż do foremki i wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz w 180 stopniach przez około godzinę. Gotową roladę podawaj z ulubionymi dodatkami np. ziemniakami i surówką.
Należy zwrócić uwagę na to, że mięso wieprzowe przez Polaków jest jedzone w bardzo dużych ilościach, częściej niż mięso drobiowe. Warto tutaj zaznaczyć, że w zdrowej diecie może znaleźć się mięso czerwone, ale w umiarkowanych ilościach. Według zaleceń najlepiej ograniczyć przetworzone i czerwone mięso do 500 gram tygodniowo. Wówczas lepiej spożywać mięso chude, ryby i jaja.
Mięso wieprzowe to dobre źródło białka pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego. Zawiera szereg witamin i składników mineralnych takich jak np. potas, cynk, magnez, żelazo, fosfor, witaminę B1, B3, B6, B12.
Warto pamiętać o tym, że nadmierna konsumpcja mięsa może przyczyniać się do występowania np. nowotworów jelita grubego, chorób układu sercowo-naczyniowego, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu lub zawału.
Pomysł na roladę z piekarnika to zdecydowanie dobra opcja na zjedzenie posiłku w zdrowszej wersji. Jest dobra i smaczna, rozpływa się w ustach. Rolada przygotowana w piekarniku jest najlepsza, ponieważ mięso jest soczyste, zdrowe i kruche.
Alergeny w roladzie wieprzowej
Lista alergenów dla Rolady wieprzowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bułka tarta
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser żółty
Wartości odżywcze rolady wieprzowej
Roladę podawaj z ziemniakami z koperkiem i surówką.
Energia i białka
(242g)
Węglowodany
(242g)
Tłuszcze
(242g)
Witaminy
(242g)
Składniki mineralne
(242g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.