Omlet ze szpinakiem
- Jajko - 2 jajka rozmiar M (2 szt.)
- Szpinak - 1 garść (25 g)
- Ser gouda - W kostce (20 g)
- Czosnek - 1 ząbek czosnku (5 g)
- Masło klarowane - 1 łyżka (15 g)
- Mleko 2% - 4 łyżki (50 ml)
Przepis na omlet ze szpinakiem krok po kroku
Ser zetrzyj na tarce.
Do miski wbij jajka. Następnie dodaj do nich mleko oraz pieprz i sól do smaku. Dobrze roztrzep jajka. Dodaj ser i wymieszaj.
Szpinak opłucz, osusz i porwij na mniej kawałki.
Na patelni rozgrzej 1 łyżkę masła klarowanego. Wrzuć szpinak oraz czosnek przeciśnięty przez praskę. Podsmażaj przez chwilę, aż szpinak zwiędnie.
Masę jajeczną przelej na patelnie i szybko wymieszaj ze szpinakiem. .
Patelnię przykryj i smaż omlet przez ok. 4-6 min (omlet będzie gotowy, gdy spód się zarumieni, a góra zetnie)
Więcej informacji na temat omletu ze szpinakiem
Omlet ze szpinakiem to dobry pomysł na śniadanie. Danie jest proste do przygotowania, więc na jego zrobienie może pokusić się osoba, która dopiero zaczyna swoją przygodę z gotowaniem. Jest to też pomysł na smaczny posiłek dla zabieganych osób, ponieważ ten omlet przygotowuje się bardzo szybko.
Jak zrobić omlet ze szpinakiem? Przede wszystkim należy przygotować masę jajeczną i szpinak. Szpinak baby możesz dodać do jajek bez uprzedniego blanszowania go na patelni. Do jajek należy dodać mleko i wybrane dodatki (np. starty ser żółty).
Omlet możesz przygotować zarówno ze świeżym szpinakiem, jak i z mrożonym szpinakiem. W przypadku tej drugiej opcji szpinak należy wcześniej rozmrozić i dobrze odsączyć. Zamiast masła klarowanego możesz zdecydować się na inny rodzaj tłuszczu, na którym przygotujesz omlet.
Możesz pokusić się na użycie czosnku granulowanego, ale tak naprawdę ten 1 ząbek czosnku w zupełności wystarczy (pamiętaj, że przysmażany czosnek szybko staje się gorzki). Nie musi być go dużo. Ważne, aby tylko nadał odpowiedni aromat potrawie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dodał jakieś swoje ulubione przyprawy (np. mieloną paprykę ostrą).
Ser użyty w przepisie możesz wymienić na inny. Odpowiedni będzie m.in. ser feta, parmezan, ser kozi. Ten omlet można przygotować także z szynką lub boczkiem oraz pomidorami (np. malinowymi lub koktajlowymi). Mięso warto wcześniej przyrumienić na oleju.
Po umieszczeniu masy jajeczno-serowej na patelni i wymieszaniu jej ze szpinakiem z czosnkiem, nie musisz przykrywać patelni pokrywką, ale po kilku minutach należy odwrócić omlet. W tym celu możesz przełożyć go na talerz, a potem wrzuć z powrotem na patelnię.
Przepis na omlet ze szpinakiem i serem jest bardzo prosty. Do tego omletu możesz dodać różne produkty, które zalegają w lodówce (np. szynkę, pomidorki, szczypiorek). Możesz zrobić pikantny omlet, jeśli dodasz do niego swojego ulubione przyprawy (np. mieloną paprykę ostrą). Dla dzieci będzie idealny z takimi składnikami, jakie znajdują się w przepisie (ewentualnie możesz dodać mniej czosnku).
Alergeny w omlecie ze szpinakiem
Lista alergenów dla omletu ze szpinakiem przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
- Masło klarowane
- Mleko 2%
Wartości odżywcze omletu ze szpinakiem
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.