Muffinki owsiane
- Płatki owsiane (150 g)
- Mleko 2% (120 ml)
- Proszek do pieczenia - 2 łyżeczki (12 g)
- Jajko (2 szt.)
- Masło z orzechów arachidowych (ziemnych) - 2 łyżki (40 g)
- Jabłko - 2 sztuki (370 g)
- Suszona żurawina - lub inne suszone owoce (60 g)
Przepis na muffinki owsiane krok po kroku
Płatki zalej ciepłym mlekiem, a żurawinę wodą i zostaw żeby trochę nasiąkły.
Oddziel białka od żółtek.
Żółtka wymieszaj z masłem orzechowym, płatkami i proszkiem do pieczenia.
Masę z płatkami lekko zblenduj, tak żeby nadal były trochę widoczne płatki.
Jabłko zetrzyj na tarce i dodaj do masy razem z odciśniętą żurawiną.
Białka ubij na sztywną pianę i delikatnie wymieszaj z resztą masy.
Rozgrzej piekarnik do 180 C.
Napełnij foremki prawie do pełna i piecz około 30 minut w 180 C.
Więcej informacji na temat muffinek owsianych
Muffinki owsiane to pyszne i zdrowe babeczki owsiane, które świetnie nadają się na śniadanie, także dla dzieci. Są szybkie w przygotowaniu, bezglutenowe i bez mąki.
Do ich przygotowania potrzebujesz płatków owsianych, jajek, mleka, bezglutenowego lub zwykłego proszku do pieczenia, jabłka, masła orzechowego, suszonych owoców oraz oleju do posmarowania foremek na muffinki.
Babeczki owsiane zaczynamy od namoczenia suszonych owoców. Najlepiej zalać je ciepłą wodą i zostawić na całą noc. Płatki zalewamy mlekiem, najlepiej lekko podgrzanym. Dodajemy do nich jajka, masło orzechowe i proszek do pieczenia. Taką masę lekko blendujemy, tak aby nadal były widoczne całe płatki owsiane. Następnie ścieramy jabłko na tarce i dodajemy do masy, razem z odciśniętymi suszonymi owocami. Taką masę trzeba dokładnie wymieszać. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni Celsjusza. Foremki na muffinki smarujemy olejem, aby babeczki nie przywarły. Możesz też użyć papilotek. Przed nakładaniem masy z płatków owsianych jeszcze raz dokładnie wymieszaj ciasto. Nakładaj masę do foremek prawie do pełna, ponieważ tylko delikatnie podrosną. Następnie już tylko trzeba je upiec w 180 stopniach Celsjusza, przez około 30 minut. Zamiast muffinek możesz przygotować je w formie batonów owsianych. Wystarczy, że zamiast do foremek na muffinki wyłożysz ciasto na zwykłą, płaską blachę do pieczenia, a potem pokroisz na plastry, takiej długości i szerokości, jakiej chcesz ostatecznie otrzymać batony.
Nie wiem, czy zauważyłaś, że przepis na muffinki owsiane nie zawiera cukru ani słodzika. Mimo tego bebeczki są słodkie, dzięki cukrowi, który naturalnie zawarty jest w owocach, czyli w jabłku i suszonych owocach. Jeśli wolisz słodsze babeczki, możesz też dodać banana lub słodzik. Dzięki temu nasze babeczki są fit, mają niski indeks glikemiczny oraz są bezglutenowe. Możesz podawać je z jogurtem lub twarożkiem oraz świeżymi owocami. Świetnie sprawdzą się także jako drugie śniadanie do szkoły lub pracy, ponieważ bez problemu możesz je spakować i zjeść gdzie tylko masz na to ochotę.
Alergeny w muffinkach owsianych
Lista alergenów dla muffinek owsianych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Masło z orzechów arachidowych (ziemnych)
Wartości odżywcze muffinek owsianych
Muffinki owsiane są babeczkami i niskim indeksie glikemicznym oraz są bezglutenowe (jeżeli płatki i proszek do pieczenia będzie bezglutenowy).
Energia i białka
(85g)
Węglowodany
(85g)
Tłuszcze
(85g)
Witaminy
(85g)
Składniki mineralne
(85g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.