Masło wegańskie
- Olej kokosowy - 3 łyżki, rafinowany w postaci stałej (91 ml)
- Napój roślinny (mleko) z orzechów nerkowca - 1/2 szklanki (125 ml)
Przepis na masło wegańskie krok po kroku
Do garnuszka włóż olej kokosowy i podgrzewaj aż się roztopi.
Dodaj napój roślinny i ubijaj za pomocą blendera.
Aby nadać bardziej maślany kolor dodaj szczyptę kurkumy.
Gotowe masło przełóż do pojemniczka i oprósz solą z wierzchu.
Włóż do lodówki i odczekaj około 30 minut, aż nieco stwardnieje.
Więcej informacji na temat masła wegańskiego
Masło wegańskie to świetna opcja, jeśli nie chcesz lub nie możesz jeść tradycyjnego masła. Nasz przepis na masło wegańskie zawiera tylko dwa składniki: olej kokosowy i napój roślinny z orzechów nerkowca. Wybierając składniki do zrobienia masła sięgnij po olej kokosowy rafinowany, dzięki temu smak kokosowy będzie niewyczuwalny.
Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych. Nie tylko mięsa, ale również nabiału, jaj, ryb, owoców morza i miodu. Źródło białka w tej diecie stanowią przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Pomimo wielu ograniczeń ten model odżywiania jest uznawany za zdrowy. Warto jednak zwrócić się na początku po pomoc do dietetyka, by jadłospis był prawidłowo i bezpiecznie skomponowany, tak aby dieta dostarczała jak najwięcej wartości odżywczych.
W przeciwieństwie do gotowych margaryn roślinnych nasze domowe masło jest bez soi i bez oleju palmowego. Ten ostatni wzbudza szczególne kontrowersje ze względu na sposób uprawy. Choć margaryny kojarzone są jako produkty roślinne, to nie są one wegańskie. Większość z tych produktów zawiera dodatek mleka lub maślanki. Dodatkowo ich ogólny skład wzbudza dużą dyskusję w świecie dietetycznym, dlatego najlepiej przygotować dobre masło wegańskie samodzielnie.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić wegańskie masło czosnkowe to już dzielę się moim sprawdzonym przepisem. Do wykonanego z naszego przepisu masła wegańskiego za pomocą praski wyciśnij dwa ząbki czosnku. Do sitka do parzenia herbaty wsyp łyżeczkę ziół prowansalskich i pół łyżeczki bazylii. Zalej wrzątkiem i parz przez około 10 sekund. Zabieg ten służy tylko zmiękczeniu suszonych ziół. Następnie dokładnie odcedź i przełóż do masła. Za pomocą widelca wszystko dokładnie ucieraj, aż zioła równomiernie będą rozprowadzone w maśle. Możesz delikatnie posolić do smaku. Przełóż do zamykanego pojemnika. Najlepiej smakuje po nocy spędzonej w lodówce.
Ten prosty przepis na masło wegańskie może być świetną próbą zmniejszenia ilości produktów odzwierzęcych w diecie.
Alergeny w maśle wegańskim
Lista alergenów dla masła wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- napój roślinny (mleko) z orzechów nerkowca
Wartości odżywcze masła wegańskiego
Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych. Nie tylko mięsa, ale również nabiału, jaj, ryb, owoców morza i miodu. Źródło białka w tej diecie stanowią przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Pomimo wielu ograniczeń ten model odżywiania jest uznawany za zdrowy.
Energia i białka
(5g)
Węglowodany
(5g)
Tłuszcze
(5g)
Składniki mineralne
(5g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.