Marchewka duszona
- Marchewka - 6 sztuk (300 g)
- Groszek zielony mrożony - 1 opakowanie (450 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (20 g)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
Przepis na marchewkę duszoną krok po kroku
Marchewkę umyj i obierz.
Obraną marchewką pokrój w kostkę i wrzuć do garnka.
Zalej ok. 2,5 szklankami wody i gotuj na średnim ogniu.
Gdy marchewka lekko zmięknie dodaj zielony groszek.
Do gotujących się warzyw dodaj masło i dokładnie wymieszaj.
Ok. 2/3 szklanki wody wymieszaj z mąką.
Powstałą zawiesinę mąki dokładnie rozdrobnij, aby nie powstały grudki i dodaj do garnka.
Mieszaj, gotując na wolnym ogniu, do całkowitego rozpuszczenia masła i jednolitego rozprowadzenia zawiesiny mąki.
Wyłącz ogień, dopraw solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat marchewki duszone
Duszona marchewkach podawana na ciepło do obiadu to standardowa domowa potrawa w większości polskich rodzin. Uwielbiają ją także dzieci, nawet najmłodsze i te uchodzące za niejadki. Idealnie pasuje do ziemniaków, kasz oraz elementów mięsnych na przykład kotletów, pulpetów, klopsików, a także ryb. Można podawać ją jako surówka, lub jako kolejny – obok surówki – warzywny składnik obiadowego posiłku. Świetnie smakuje również jako samodzielne danie na przykład jako podwieczorek, czy lekka kolacja, a także w daniach wegetariańskich.
Przepis na duszoną marchewkę można odnaleźć już w najstarszych polskich książkach kucharskich przekazywanych często z rąk do rąk między pokoleniami. Najczęściej przyrządza się ją z zielonym groszkiem i z masłem, chociaż dokładny sposób przygotowania może różnić się w zależności od regionu i tradycji danej rodziny.
Marchewka duszona jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu – pokrojoną w drobną kostkę marchewkę wystarczy dokładnie umyć, obrać i pokroić w kostkę. Następnie wrzucić do garnka z wodą, lub jeśli mamy więcej czasu – bulionem jarskim lub warzywno-mięsnym i gotować do miękkości. Następnie należy dodać groszek, odlać około połowę wody z garnka, a na patelni rozpuścić masło i wymieszać z mąką. Tak powstałą zasmażką wystarczy zaprawić marchewkę z groszkiem – marchewka gotowana z masłem gotowa. Alternatywą do takiego sposobu przygotowania jest sałatka z gotowanej marchewki – ugotowaną marchewkę z groszkiem podajemy ułożoną na liściach sałaty, szpinaku lub rukoli. Kolejną wariacją jest smażona marchewka na maśle, warto jednak pamiętać, że będzie to najbardziej kaloryczna i ciężkostrawna wersja tej potrawy. W każdej formie będzie jednak słodka i rozpływająca się w ustach.
Marchewka duszona, gotowana lub podsmażana to idealny dodatek do obiadu dla każdego. Wbrew powszechnie panującym opiniom jakoby była ona szkodliwa i niewskazana dla osób z insulinoopornością lub cukrzycą w większości przypadków mogą ją bezpiecznie spożywać w szczególności w obecności mięsa, ryby lub nasion roślin strączkowych.
Alergeny w marchewce duszonej
Lista alergenów dla marchewki duszone przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze marchewki duszone
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.