Kotlety z soczewicy czerwonej
- Cebula (100 g)
- Oliwa z oliwek (30 ml)
- Marchewka (180 g)
- Soczewica czerwona (200 g)
- Płatki owsiane (90 g)
- Czosnek (10 g)
- Sok cytrynowy (15 ml)
- Szczypiorek (20 g)
- Kolendra świeża (20 g)
Przepis na kotlety z soczewicy czerwonej krok po kroku
W średnim rondlu rozgrzej jedną łyżkę oliwy z oliwek i podsmaż posiekaną cebulę na lekko złocisty kolor. Dodaj obrane i starte marchewki. Smaż do miękkości.
W międzyczasie zalej soczewicę dwiema szklankami wody i gotuj do miękkości, około 15-20 minut. W razie potrzeby dodaj więcej wody, aby soczewica była cała zanurzona. Następnie ostudź.
Dodaj mieszankę cebuli z marchewką i czerwoną soczewicą do robota kuchennego. Dosyp połowę płatków owsianych, czosnek, sok z cytryny, pozostałą oliwę i przyprawy.
Przenieś masę do dużej miski i dodaj pozostałe płatki owsiane, posiekany szczypior i kolendrę. Użyj łyżki, aby całość dobrze wymieszać.
Uformuj z masy kotleciki i przełóż na wyłożoną papierem blachę.
Piecz kotlety przez około 20-25 minut, w temperaturze 180 st. C, aż się zarumienią.
-
Mielony z piekarnika
-
Kotlety mielone z piekarnika
-
Kotleciki rybne
-
Mielone z pieczarkami
-
Mielone z piekarnika
-
Kotlety mielone
-
Kotlety mielone z indyka
-
Kotlety mielone z pieczarek
-
Klopsy mielone
-
Burger domowy
-
Bryzol wołowy
-
Mielone z cukinią
-
Kotlety z kaszy jęczmiennej
-
Sznycel ministerski
-
Kotlety z mięsa z rosołu
-
Kotlety mielone bez bułki
-
Pulpety w sosie grzybowym
-
Mielony z kurczaka
-
Kotlety mielone
Więcej informacji na temat kotletów z soczewicy czerwonej
Kotlety z soczewicy czerwonej to doskonały wybór na pyszne danie, które świetnie sprawdzi się na diecie wegetariańskiej. Ma wspaniały smak, a także idealną strukturę. Ten roślinny kotlet jest niesamowicie smaczny i pełen białka. Wystarczy sparować go z kaszą czy ziemniakami i sosem, by stworzyć podstawę naprawdę niesamowitego posiłku. Całość zabiera kilka minut.
Przepis na kotlety z soczewicy czerwonej sprawdzi się idealnie dla każdego, kto szuka przepisu na ciekawy dodatek do posiłków bez mięsa, jednak wciąż wspaniale sycący. Jego podstawą jest soczewica. To warzywo, które do tej pory nie gościło zbyt często na talerzach. Jednak ze względu na rosnącą liczbę osób przechodzących na dietę roślinną, staje się coraz popularniejsze. Soczewica należy do strączków i podobnie jak inne warzywa z tego rodzaju zawiera dużo białka, które jest niezwykle cenne dla organizmu i dba o dużą sytość. Dodatkowo strączki dostarczają sporo błonnika, którego nie znajdzie się w mięsnej wersji tego dania.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić kotlety z soczewicy czerwonej, które będą pyszne, szybkie, dobre dla zdrowia i w dodatku całkowicie wegetariańskie, to ten przepis sprawdzi się idealnie. Kotlety są bardzo smaczne, głównie ze względu na spory udział przypraw, które sprawiają, że całość jest bardzo aromatyczna. Do ich przygotowania używa się tylko kilku składników, dzięki czemu nie są drogie czy zbyt skomplikowane. Oczywiście głównym składnikiem jest soczewica, która stanowi idealne źródło białka dla osób na diecie roślinnej. Poza tym zawiera także sporo żelaza i wapnia. Soczewica ma łagodny smak, który idealnie komponuje się z przyprawami. Najlepiej skorzystać z wędzonej papryki w proszku, która nada całemu daniu pyszny, dymny, lekko mięsny posmak, dzięki czemu będą bardziej przypominały tradycyjne kotlety. Z tego wspaniałego przepisu powstaje fantastyczny pomysł na wegetariański posiłek. Te kotleciki sprawdzą się zarówno na obiad, jak i na kolację. Ich przygotowanie zajmuje tylko kilka minut, a są bardzo zdrowe. Składają się z małej ilości składników, pomimo braku mięsa dostarczają białka. To dobre rozwiązanie na smaczne kotleciki, które będą dobre również dla dzieci.
Alergeny w kotletach z soczewicy czerwonej
Lista alergenów dla kotletów z soczewicy czerwonej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
Wartości odżywcze kotletów z soczewicy czerwonej
To zdrowy zamiennik tradycyjnych kotletów, który dostarcza dużo białka, za to jest wolny od nasyconych kwasów tłuszczowych.
Energia i białka
(83g)
Węglowodany
(83g)
Tłuszcze
(83g)
Witaminy
(83g)
Składniki mineralne
(83g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.