Kapusta z grzybami
- Kapusta kiszona (800 g)
- Suszone grzyby (50 g)
- Cebula - 2 sztuki (210 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (20 ml)
- Mąka pszenna typ 500 - 1 łyżka (12 g)
Przepis na kapustę z grzybami krok po kroku
Grzyby wypłucz i namocz (najlepiej namaczaj przez całą noc).
Cebulę pokrój w kostkę i podsmaż na 0,5 łyżki oliwy.
Kapustę odciśnij i wypłucz.
Namoczone grzyby pokrój w paski lub kostkę.
Wrzuć do garnka wypłukaną kapustę, grzyby, podsmażoną cebulę, 3 liści laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, 0,5 łyżeczki soli i pieprzu, wodę od namaczania grzybów i szklankę wody.
Gotuj około 45 minut, bez przykrycia.
Pod koniec gotowania sprawdź czy kapusta jest wystarczająco kwaśna. Jeżeli nie to dolej trochę wody odciśniętej od kapusty.
Na patelni wymieszaj 1,5 łyżki oliwy i 1 łyżkę mąki. Podgrzewaj, aż zasmażka się zarumieni.
Dodaj zasmażkę do kapusty i dokładnie wymieszaj.
Gotuj razem jeszcze minutę.
-
Bigos staropolski
-
Sałatka jarzynowa
-
Bigos
-
Pierogi z kapustą i grzybami
-
Kutia
-
Zupa grzybowa
-
Makowiec
-
Sos grzybowy
-
Kapusta z grochem
-
Bigos tradycyjny
-
Krokiety z kapustą i grzybami
-
Ryba po grecku tradycyjna
-
Barszcz wigilijny
-
Kapusta wigilijna
-
Śledzie w occie
-
Piernik staropolski
-
Makowiec zawijany
-
Barszczyk czerwony wigilijny
-
Tradycyjne potrawy wigilijne
Więcej informacji na temat kapusty z grzybami
Kapusta z grzybami kojarzy się głównie z wigilią bożego narodzenia. U mnie w domu taka kapusta była robiona praktycznie tylko na wigilijny stół. Przez resztę roku, pojawiała się kiszona kapusta w wersji bigosu z mięsem. Dlatego była to dla nas najlepsza wigilijna potrawa. Z wiekiem nauczyłam się jak zrobić kapustę z grzybami i mogłam ją jeść niezależnie do pory roku.
Ten przepis na kapustę wigilijną z grzybami pokaże ci, jak ją zrobić w prosty sposób, tak żeby smakowała, jak ta, którą jadłaś w domu rodzinnym. Do jej przygotowania potrzebujesz suszone grzyby, kiszoną kapustę, cebulę, oliwę i przyprawy. Ja dodaje tylko liść laurowy, ziele angielskie i sól z pieprzem.
Zanim dojdziemy do tego, jak ugotować kapustę z grzybami, to musimy przygotować grzyby i kapustę. Zaczynamy do suszonych grzybów, które trzeba namoczyć, można je też wcześniej opłukać. U mnie w domu używa się suszonych prawdziwków i podgrzybków, które jesienią zbiera cała rodzina. Ja zawsze płucze grzyby przed namaczaniem, ponieważ wodę od namaczania wykorzystuje potem do gotowania i nie chcę, żeby była w niej jakaś pozostałość piasku. Grzyby zalewam zimną wodą, chwilę mieszam dłońmi, aby się wypłukały i przekładam je do drugiej miski. Wodę od płukania wylewamy, a grzyby zalewamy nową letnią wodą. Przykrywamy miseczkę i zostawiamy, najlepiej na noc, aby grzyby zmiękły.
Cebulkę kroimy w piórka i podsmażamy na oliwie. W tym czasie kapustę odciskamy, ale nie wylewamy tej wody. Odciśniętą kapustę wrzucamy do miski i lekko płuczemy. Taką kapustę przekładamy do garnka. Grzyby wyjmujemy z wody i kroimy w paski lub kostkę. Do kapusty dodajemy podsmażoną cebulę, przyprawy, grzyby i wodę od grzybów (jeżeli chcesz jaśniejszą kapustę, to nie dodawaj całej wody). Dolewamy jeszcze wody i gotujemy na wolnym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Kapustę z grzybami gotuję około godziny, bez przykrycia. Uprzedzam, że kiszona kapusta nie pachnie najładniej, ale po ugotowaniu z grzybami już jest znacznie lepiej.
Na koniec przygotowujemy zasmażkę i dodajemy do niej część kapusty. Przekładamy ją do reszty kapusty i mieszamy. Zasmażka zagęści trochę wodę, w której gotowała się kapusta, ale możesz ją pominąć.
Alergeny w kapuście z grzybami
Lista alergenów dla kapusty z grzybami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze kapusty z grzybami
Możesz przygotować kapustę w wersji bezglutenowej pomijając zasmażkę.
Energia i białka
(185g)
Węglowodany
(185g)
Tłuszcze
(185g)
Witaminy
(185g)
Składniki mineralne
(185g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.