Kapusta kiszona w słoikach
- Kapusta biała (2000 g)
- Marchewka (100 g)
- Sól - kamienna, jodowana (40 g)
Przepis na kapustę kiszoną w słoikach krok po kroku
Kapustę oczyść z brudnych i uszkodzonych liście. Opłucz kapustę pod bieżącą wodą.
Poszatkuj kapustę na cienkie paseczki na szatkownicy. Przełóż do dużej miski.
Posyp kapustę solą (20 g soli na 1 kg kapusty, czyli około 40 g).
Marchewki obierz, umyj i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Dodaj do kapusty.
Kapustę wymieszaj dłońmi, dodatkowo ją ugniatając. Odstaw na godzinę by puściła sok.
Umyj i wyparz słoiki.
Kapustę nakładaj do słoików, dobrze dociskając, tak by usunąć powietrze spomiędzy warzyw. Do uciskania możesz użyć tłuczka lub drewnianej łyżki.
Napełnij słoiki do 3/4 wysokości, by nie kipiały.
Słoiki zakręć nie za mocno. Odstaw w ciemne miejsce najlepiej na tacy. Przez pierwsze 3 dni nie trzeba do nich zaglądać.
Jeśli jest bardzo ciepło i wieczko mocno się wybrzuszyło, to odkręć pokrywki i wypuść nadmiar gazów. Jeśli zaś mocno kipi, to odkręć i jeszcze raz ugnieć kapustę wyparzoną łyżką i zakręć słoiki.
Kapusta będzie lekko ukiszona już po 5-6 dniach. Spróbuj i zdecyduj czy chcesz, by była mocniej ukiszona. Jeśli nie to schowaj słoiki w lodówce.
-
Kimchi
-
Ogórki kiszone
-
Kiszone buraki
-
Sok z kiszonej kapusty
-
Kiszona kapusta
-
Kiszone rzodkiewki
-
Zalewa do ogórków kiszonych
-
Kiszone śledzie
-
Kiszony kalafior
-
Kiszone cytryny
-
Cukinia kiszona
-
Pomidory kiszone
-
Kiszony sok z buraka
-
Kiszenie czerwonej kapusty
-
Czosnek kiszony
-
Kiszona papryka
-
Kiszenie barszczu czerwonego
-
Kiszona cebula
-
Kiszonki
Więcej informacji na temat kapusty kiszonej w słoikach
Jeśli w Twojej kuchni nie może zabraknąć kapusty kiszonej, to dziś pokazujemy jak wykonać ją samodzielnie w słoiku. Wystarczy tylko tydzień by była już lekko kwaśna. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak ukisić kapustę w słoiku to sprawdź nasz przepis na kapustę kiszoną w słoikach.
Nie ma nic lepszego i zdrowszego na polskim stole niż ta domowa, tradycyjna i najlepsza surówka.
Kapusta kiszona to produkt powstający podczas procesu zasolenia i fermentacji. Charakteryzuje się mocno kwaśnym smakiem, który wynika z obecności kwasu mlekowego. Kwas ten powstaje na skutek rozkładu cukrów obecnych w świeżej kapuście. To nadaje kapuście wielu zdrowotnych właściwości. Kiszonki to najzdrowsze probiotyki, które odpowiadają między innymi za wzmocnienie systemu odpornościowego organizmu. Dlatego szczególnie polecane są do spożywania w okresie jesienno-zimowym, gdy wzrasta liczba zachorowań na przeziębienie. Dostarczają one również wielu witamin z grupy B, które regulują metabolizm. Wiele składników przenika również do powstałego podczas fermentacji soku. Dlatego też w ostatnich latach zwraca się szczególną uwagę na spożywanie właśnie soku z kiszenia warzyw. Szczególnie polecany jest na zimę, gdy potrzeba wsparcia dla naszego organizmu.
Kapusta kiszona w słoikach pozwala przeprowadzić cały proces fermentacji nawet w najmniejszej kuchni. To świetne rozwiązanie, jeśli chcesz samodzielnie wykonać pyszną kapustę. Jeśli zastanawiasz się ile soli dodać do kapusty, to pamiętaj, by było to 20 g na 1 kg kapusty. Wtedy dobrze się ukisi i będzie na pewno smaczna.
Dobra surówka nie uda się bez dobrych marchewek. Jeśli jednak w Twojej lodówce masz kilka wysuszonych i pomarszczonych marchewek to nic straconego. Wystarczy, że umieścisz takie warzywa w naczyniu z zimną wodą na kilka godzin. Odzyskają one wówczas swoją jędrność i chrupkość.
Surówki z warzyw to dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby wzbogacić swoją dietę w witaminy i składniki odżywcze. Codziennie powinno spożywać się przynajmniej 400 g warzyw. Dieta zbilansowana, bogata w warzywa i błonnik jest najlepsza dla naszego zdrowia. Żaden suplement nie zapewni tego, co odpowiednio zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa lub przetwory warzywne.
Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić surówkę z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka i wykorzystacie ten świetny pomysł na dodatek do obiadu.
Alergeny w kapuście kiszonej w słoikach
Lista alergenów dla kapusty kiszonej w słoikach przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kapustę kiszoną w słoikach
Wartości odżywcze kapusty kiszonej w słoikach
Kiszonki to dobre źródło probiotyków wspierających pracę układu pokarmowego.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.