Gołąbki z młodej kapusty
- Łopatka wieprzowa (500 g)
- Ryż biały - 2 woreczki / 1 szklanka i 1 łyżka (200 g)
- Kapusta biała - 20 liści (1000 g)
- Cebula - 1 mała (50 g)
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 opakowanie (400 g)
- Natka pietruszki - 1 łyżeczka (5 g)
- Koperek - 1 łyżeczka (4 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
- Olej rzepakowy - 1 łyżka (12 ml)
Przepis na gołąbki z młodej kapusty krok po kroku
Ugotuj ryż w wodzie z dodatkiem szczypty soli w proporcji 1 szklanka ryżu na 1,5 szklanki wody. Odstaw do ostudzenia.
Na patelni rozgrzej olej.
Podsmaż drobno posiekaną cebulę, gdy będzie delikatnie złota dodaj mięso i smaż na dużym ogniu. Przełóż do miski.
Do mięsa dodaj ryż, dopraw sporą szczyptą soli oraz pieprzu.
Z kapusty wytnij głąb.
Zagotuj wodę w dużym garnku. Garnek powinien być na tyle duży żeby zmieściła się w nim cała kapusta. Wody wlej maksymalnie do połowy.
Do gotującej się wody wrzuć kapustę, głąbem ku dołowi, dodaj szczyptę soli i cukru. Gotuj pod przykryciem
Za pomocą dwóch widelców ściągaj wierzchnie liście kapusty i przekładaj je na sito.
Liście kapusty pozostaw do ostygnięcia.
Z liści zetnij grube naczynie i zawijaj gołąbki.
Zwinięte gołąbki układaj w naczyniu żaroodpornym wyłożonym liśćmi kapusty.
Dolej szklankę bulionu, przykryj pokrywą lub folią aluminiową i piecz 40-45 minut w temperaturze 200 stopni.
Przecier pomidorowy wlej do garnka, przypraw solą oraz pieprzem, dodaj koperek i natkę pietruszki.
Gotuj 10 minut, jeśli będzie za gęsty dodaj 1/4 szklanki wody lub bulionu warzywnego.
-
Gołąbki
-
Gołąbki bez zawijania
-
Szarma
-
Sos pomidorowy do gołąbków
-
Gołąbki z kapusty włoskiej
-
Gołąbki z piekarnika
-
Gołąbki wegetariańskie
-
Gołąbki bez zawijania w piekarniku w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z kapusty pekińskiej
-
Gołąbki w sosie pomidorowym
-
Gołąbki z ziemniakami
-
Oszukane gołąbki
-
Gołąbki z kaszą jęczmienną
-
Gołąbki z ryżem
-
Farsz do gołąbków
-
Dolma
-
Gołąbki z kaszą gryczaną
-
Gołąbki pieczone
-
Gołąbki
Więcej informacji na temat gołąbków z młodej kapusty
Gołąbki to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej. Pojawiły się na naszych terenach w XIX wieku z Ukrainy. Jednak potrawy ze zwijanej kapusty z farszem pojawiały się w całej Europie Środkowej i Wschodniej. Gołąbki w Polsce, holubce w Czechach, gołubcy w Rosji, kåldolmar w Szwecji, kaalikääryleet w Finlandii, Krautwickel/Kohlrouladen w Niemczech jednak wszystkie je łączy farsz zawinięty w liście kapusty. Specyficzną odmianą gołąbków w krajach takich jak Turcja, Grecja czy Gruzja są kiszone liście winorośli, w które zawija się farsz z ryżu, jagnięciny czy baraniny. Potrawa ta prawdopodobnie wzięła się z tego, że w zamożnych domach przygotowywane były gołębie w liściach kapusty, chroniące przed wysuszeniem mięsa. Początkowo farsz stanowiły kasza i ziemniaki, w miarę z upływem czasu zaczęto dodawać mięso a kaszę zastąpił ryż. Aktualnie farsz można urozmaicić różnymi dodatkami, na przykład cebulą, grzybami czy ziołami ale nieodłączną ich częścią jest sos pomidorowy. Tradycyjnie gołąbki przygotowuje się z podgotowanych liści kapusty w osolonej wodzie. Możesz je dusić, smażyć lub piec, w każdej formie będą wyśmienite.
Gołąbki z młodej kapusty są wiosenną wariacją na temat gołąbków. Tradycyjnie gołąbki przygotowuje się z tak zwanej starej kapusty, jednak z czasem zaczęto używać także kiszonych liści kapusty, liści kapusty włoskiej czy liści młodej kapusty białej. Przepis na gołąbki z młodej kapusty z ryżem jest szybszy w wykonaniu niż z kapusty przechowywanej. Dobre, domowe gołąbki podawaj w sosie pomidorowym, w sezonie ze świeżych pomidorów, będzie smakował niesamowicie. W zimie wykorzystaj dobrej jakości passatę pomidorową. Do gołąbków możesz dodać ryż biały lub brązowy, jeśli wolisz możesz dodać kaszę. Do gołąbków możesz dodać kaszę gryczaną, owsianą lub jęczmienną. Jak zrobić gołąbki z młodej kapusty oraz jak długo gotować gołąbki z młodej kapusty dowiesz się z dokładnego przepisu gdzie każdy etap jest opisany krok po kroku. Pyszne gołąbki z młodej kapusty z dodatkiem koperku podbiją serce każdego.
Gołąbki to wyśmienite danie kuchni polskiej, które możesz przygotować na codzienny obiad lub przygotować na świąteczny obiad. Wypróbuj każdą wersję gołąbków i wybierz swoją ulubioną.
Alergeny w gołąbkach z młodej kapusty
Lista alergenów dla gołąbków z młodej kapusty przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze gołąbków z młodej kapusty
Fajne, wiosenne danie, które jest zdrowe i niskokaloryczne. Pyszna propozycja na wiosenny obiad.
Energia i białka
(115g)
Węglowodany
(115g)
Tłuszcze
(115g)
Witaminy
(115g)
Składniki mineralne
(115g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.