Obiad w 30 minut - zrobisz go z prostych składników!

Peperonata
Peperonata to znakomite, proste danie jednogarnkowe - zrobisz je w niecałe 30 minut, fot. vpardi
ikona podziel się
Opublikowano: 10.05.2024 r., 13:13 | Autor: Paulina Zambrzycka
Nie wszyscy mają czas i energię, aby po długim dniu pracy stać godzinami przy garnkach. Na szczęście istnieje wiele pysznych dań, które można zrobić w mniej niż pół godziny. Do ich przygotowania potrzebujesz tylko prostych składników, które zazwyczaj każdy ma w swojej kuchni. W artykule znajdziesz przepisy na potrawy, takie jak włoska peperonata czy sycący kotlet szwajcarski. Sprawdź, jak je zrobić.

Pomysł na pyszne danie jarskie

Peperonata jest tradycyjnym daniem kuchni włoskiej, które jest po prostu obowiązkowe na każdym włoskim stole. To kolorowe i smaczne danie składa się z pieczonych papryk, poddanych delikatnej obróbce termicznej z dodatkiem pomidorów, cebuli i aromatycznego czosnku. Jest to przepis, który łączy prostotę wykonania z wyrazistym smakiem.

Składniki dania są prostymi produktami, dostępnymi praktycznie w każdym sklepie spożywczym. Głównym bohaterem tutaj jest oczywiście papryka, zarówno zielona, jak i czerwona, które dzięki pieczeniu nabierają charakterystycznego, głębokiego smaku. Kolejnym ważnym składnikiem są pomidory, które dodają peperonacie nie tylko koloru, ale również słodyczy i odrobinę kwasu.

Natomiast dodatek cebuli i czosnku zaostrza smak potrawy i nadaje jej intensywnego aromatu. Składniki sprawiają, że peperonata jest daniem o niezwykle bogatym i warstwowym smaku, z którym trudno jest porównać jakiekolwiek inne danie.

Dodatkową zaletą przepisu Magdy Panek jest jego prostota. Sprzęt, który będzie potrzebny do przygotowania peperonaty to podstawowe elementy wyposażenia kuchni - duża patelnia oraz kuchenka. Mimo skomplikowanego brzmienia peperonata jest zaskakująco prosta do przygotowania. Zrobisz ją w niecałe 30 minut!

Sycący i prosty przepis na obiad

Choć nazwa mogłaby sugerować, że jest to potrawa pochodząca ze Szwajcarii, to w rzeczywistości swoje korzenie ma w Niemczech. Podobno w XIX wieku, gdy Niemcy zaczęli podróżować po świecie, zapoznawali z kuchnią różnych krajów, a po powrocie próbowali wprowadzać nowe przepisy do swojego menu. Tak powstał kotlet szwajcarski, w którym połączono najlepsze składniki z różnych zakątków świata.

Charakterystycznym elementem kotleta szwajcarskiego jest jego niesamowity, a zarazem wyjątkowo złożony smak. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj starannie dobrana szynka parmeńska oraz ser gouda, które nadają potrawie niepowtarzalny charakter. Do tego dochodzi soczysty schab wieprzowy - to ona jest podstawą dania.

Z przygotowaniem kotleta szwajcarskiego poradzi sobie każdy, kto choć raz stał przy garnkach. Wystarczy rozbić kawałki schabu na cienkie plastry, ułożyć na nich ser i szynkę, skropić solą i pieprzem, a potem to wszystko zwinąć i obtoczyć w jajku oraz bułce tartej. Finalnym krokiem jest smażenie na gorącej oliwie na patelni. To proste i szybkie danie, które zachwyci każdego.

Patrycja Czerwiak, autorka przepisu, zauważa, że kluczem do sukcesu jest jakość składników - zwłaszcza mięsa. Tylko najwyższej jakości, świeży schab zapewni nam prawdziwy, głęboki smak dania. Warto również dobrze przyprawić mięso, szczególnie za pomocą ziół prowansalskich - to one dodają kotletowi szwajcarskiemu nieco śródziemnomorskiego charakteru.

Naleśniki na lekki obiad

Naleśniki to potrawa znana na całym świecie i lubiana przez osoby w każdym wieku. Proste, smaczne i uniwersalne danie, które można z powodzeniem podawać na słodko i na ostro. Tym razem, z pomocą Magdy Panek, przyjrzymy się jednej z jej wersji - naleśnikom szpinakowym.

Szpinak sam w sobie jest nie tylko bardzo zdrowy, ale także niezwykle wszechstronny. Można go spożywać na różne sposoby, włączając w to zupę, sałatkę, a nawet przekąskę z surowym szpinakiem. Niejednokrotnie dodaje się go do pieczywa, ciast i innych potraw. Jego intensywny, niepowtarzalny smak oraz charakterystyczna, ciemnozielona barwa znakomicie komponują się z ciastem naleśnikowym.

Większość z nas przyzwyczajona jest do wersji słodkich naleśników, np. ze świeżymi owocami, czekoladą lub dżemem. Jednak naleśniki szpinakowe to zupełnie inna bajka, w której smaki wydobyte z warzyw tworzą niepowtarzalną mieszankę. Magda Panek proponuje prosty, ale zarazem bardzo efektowny przepis na to danie.

Sam proces przygotowania nie jest skomplikowany, a do jego wykonania niezbędne będą nam takie sprzęty jak: blender, patelnia do naleśników oraz kuchenka.

Magda Panek podkreśla, że istotne jest rzetelne umycie i osuszenie szpinaku przed dodaniem do ciasta. Ważne również, by ciasto naleśnikowe odstawić na chwilę, co pozwoli składnikom na połączenie się ze sobą. Ta prosta, ale istotna zasada, pozwoli nam przygotować idealnie gładkie ciasto.

Naleśniki szpinakowe to propozycja nie tylko dla miłośników warzyw. To danie może zachęcić do sięgnięcia po szpinak nawet tych, którzy na co dzień niekoniecznie go preferują. W zestawieniu z ulubionymi dodatkami naleśniki stanowią smaczne i zdrowe danie na obiad.

Pożywny obiad dla całej rodziny

Tagliatelle z kurkami to danie, które z pewnością zadowoli najbardziej wymagające podniebienia. Jest jedną z propozycji autorki przepisu, Aleksandry Dziury, której zawdzięczamy wiele wykwintnych dań obiadowych.

Potrawa ma swoje korzenie w kuchni włoskiej, gdzie makaron tagliatelle jest jednym z podstawowych składników. Grzyby nadają sałatce wyjątkowej głębi, a czosnek i cebula łączą smaki w harmonijną całość. Smak potrawy jest idealnie zbalansowany dzięki kremowej śmietance, której delikatność łagodzi aromat czosnku i cebuli.

Danie jest proste w przygotowaniu, a różnorodność smaków zadowoli najbardziej wyrafinowane gusta. Niezbędne przyprawy to sól i pieprz, które nadadzą potrawie odpowiedniego wyrazu.

Do przygotowania dania przyda się duży garnek, w którym ugotujesz makaron al dente, i duża patelnia, na której podsmażysz cebulę, czosnek i świeże, oczyszczone kurki. Następnie dodać trzeba śmietanę, doprawić solą i pieprzem i wymieszać. Tagliatelle podawaj z sosem śmietanowo-grzybowym.

Smak tagliatelle z kurkami, choć prosty, zaskakuje swoją głębią i jednocześnie delikatnością. To danie idealnie wpisuje się w tradycję kuchni włoskiej, cenionej za prostotę i wykorzystanie świeżych składników sezonowych.

Potrawka z ryżu i wędzonej ryby

Kedgeree -to potrawa tajemnicza i niezwykle aromatyczna, której historię i tradycje są równie fascynujące, jak jej smak.

Kedgeree jest tradycyjnym anglosaskim daniem, które swoje korzenie ma jednak w kuchni indyjskiej. To zwykle połączenie ryżu, jajek i ryby, które jest charakterystyczne dla brytyjskich śniadaniowych menu. W przepisie Magdy Pankowej głównymi składnikami są ryż, makrela wędzona, jajka, pomidory i różne rodzaje cebuli, wszystko ugotowane i smażone do perfekcji.

Przygotowanie kedgeree nie wymaga specjalnych umiejętności czy skomplikowanych technik. Wszystko, czego potrzebujecie, to patelnia i kuchenka, a także kilka podstawowych składników dostępnych w każdym sklepie spożywczym. Najważniejsze jest jednak to, co na końcu - równowaga smaków delikatnie podkreślona przez sok z cytryny, curry, natkę pietruszki i skórkę z cytryny.

Magda Panek podkreśla, jak ważne jest powolne i staranne gotowanie wszystkich składników, aby osiągnąć idealną konsystencję i głębię smaku. Dodatek makreli nadaje daniu delikatną wędzoną nutę, która idealnie komponuje się z pikantnym smakiem curry i świeżością cytryny. Pomidory i cebula dodają słodyczy, a ugotowane na twardo i pokrojone na ćwiartki jajka są idealnym wykończeniem dania.

Kedgeree to potrawa, która jest prosta do przygotowania na obiad. Przepis Magdy Panek jest dowodem na to, że nawet najprostsze składniki mogą zamienić się w coś wyjątkowego, jeśli tylko połączyć je z pasją, umiejętnościami i odrobiną kreatywności.

Kedgeree

Kedgeree to potrawka z ryżu i wędzonej ryby. Danie świetnie sprawdzi się jako smaczny obiad dla całej rodziny. Koniecznie wypróbuj nasz prosty przepis.
W skrócie
Czas przygotowania
25 min
Poziom
trudności
łatwy
Ilość porcji
w przepisie
4
Wielkość
jednej porcji
300 g
Kedgeree podane na jasnym talerzu.

Lista składników do przygotowania kedgeree

  • Cebula szalotka 50 g
  • Czosnek 10 g (2 ząbki)
  • Ryż biały 100 g (długoziarnisty)
  • bulion warzywny 250 ml (1 szklanka)
  • Cebula dymka 50 g
  • Pomidor 300 g (1 duża sztuka)
  • Makrela wędzona 400 g
  • Jajko 2 szt.
  • Olej rzepakowy 30 ml

Przygotowanie kedgeree krok po kroku

Jajka ugotuj na twardo, przelej je zimną wodą, obierz ze skorupki i pokrój na ćwiartki.

Szalotkę obierz i posiekaj w kostkę. Czosnek obierz i drobno posiekaj.

Cebulę dymkę obierz i posiekaj w kostkę.

Pomidora pozbaw pestek i pokrój w kostkę.

Makrelę obierz, oddziel mięso od kości i podziel na mniejsze kawałki.

Na patelni rozgrzej olej. Podsmaż na nim szalotkę oraz czosnek przez około 3 minuty.

Następnie wsyp ryż i smaż go przez minutę. Po tym czasie wlej bulion warzywny, dodaj płaską łyżeczkę curry, skórkę startą z połowy cytryny, posiekaną dymkę oraz pomidora.

Patelnię przykryj przykrywką i zawartość duś przez 10 minut.

Po tym czasie dodaj makrelę wędzoną i gotuj zawartość, aż ryż wchłonie bulion.

Pod koniec gotowania dopraw danie solą oraz pieprzem i sokiem z połowy cytryny.

Kedgeree nałóż na talerze, posyp je posiekaną natką pietruszki i udekoruj ćwiartkami ugotowanych na twardo jaj.

Zupa krem na bogato

Przedstawiamy przepis zaproponowany przez Paulinę Lipińską na soczewicową zupę krem z wyjątkowym dodatkiem w postaci chipsów z boczku oraz prażonych pistacji. Inspirując się tradycyjnymi daniami z kuchni orientalnej, autorka stworzyła propozycję, która zaskakuje bogactwem smaków i kreatywnością.

Na bazę zupy został wybrany bulion drobiowy, co nadaje daniu głęboki, domowy smak. Przydać się mogą tu warzywa z gotowania bulionu, takie jak marchew, pietruszka, por oraz seler korzeniowy. Główna bohaterka dania, soczewica, dostarcza nie tylko świetnego smaku, ale i cennych składników odżywczych. Dodatek boczku w postaci chipsów to niewątpliwie ukłon w stronę miłośników mięsa, a prażone pistacje dodadzą nuty orientu, równocześnie wprowadzając element chrupkości.

Przygotowanie zupy nie jest skomplikowane i nie powinno zająć wiele czasu. Warzywa gotujemy w bulionie, a po około 25 minutach dodajemy soczewicę. Następnie wszystko blendujemy do konsystencji kremu, dodajemy soli, pieprzu, kurkumy i kuminu. Dusimy zupę jeszcze przez 5 minut. Właśnie tyle czasu potrzebujemy na przygotowanie chipsów z boczku na patelni grillowej oraz na uprażenie pistacji.

Gotową zupę możemy nałożyć do miski, udekorować chrupiącymi kawałkami boczku, posypać orzechami i natką pietruszki. W ten sposób otrzymamy danie, które jest nie tylko smaczne, ale i atrakcyjne wizualnie - zrobisz je w niecałe 30 minut!

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto