Z czym podawać falafele? Co jeszcze warto wiedzieć?
Falafele to małe kotleciki z ciecierzycy, które doskonale sprawdzają się na obiad i kolację. Popularne są głównie na Bliskim Wschodzie, jednak coraz częściej goszczą także na polskich stołach. Głównie dzięki rozwojowi weganizmu, jest to bowiem świetna alternatywa dla mięsnych kotlecików. Falafele charakteryzują się mocnym smakiem, ze względu na dużą ilość przypraw. Jednak wiele osób zastanawia się, z czym podawać falafele. Najlepiej serwować je z:
- hummusem,
- sosem tzaziki,
- tahini,
- sałatką,
- w picie,
- dipem jogurtowo-ziołowym
- serkiem labneh.
Oczywiście to z czym jeść falafel, zależy głównie od preferencji smakowych. Część osób woli podawać je z nieco świeżym dipem ziołowym, inni preferują kotleciki w towarzystwie hummusu. Te małe kotleciki to świetny pomysł na sycące danie, które sprawdzi się na obiad i na kolację. Najlepsze oczywiście są te domowe. Jak je zrobić? Oto prosty przepis na falafele:
- Przygotuj 500 g ciecierzycy. Jeśli używasz suchych ziaren, nie zapomnij ich namoczyć.
- Odcedzoną ciecierzycę oraz sól, cebulę, czosnek i sodę zmiel w malakserze. Powinna powstać klejąca forma.
- Uformuj z masy małe kotleciki.
- Na patelni lub w garnku rozgrzej olej i smaż w nim kotleciki, aż się zarumienią, około 3 minuty z każdej strony.
- Jeśli chcesz kotleciki możesz też upiec - to wersja bardziej fit.
- Gotowe kotleciki podaj z ulubionymi dodatkami.
Głównym składnikiem tych kotlecików jest ciecierzyca. Czy warto włączyć ją do swojego menu? Jak najbardziej! To niezwykle zdrowa opcja. Ciecierzyca, inaczej cieciorka lub groch włoski, posiada liczne właściwości zdrowotne. Ciecierzyca, poza tym, że jest skarbnicą białka, w sporych ilościach posiada inne składniki, które zapobiegają zaparciom, sprzyjają odchudzaniu, obniżają ciśnienie krwi i poziom cholesterolu Poza białkiem, ciecierzyca zawiera m.in. „dobre” węglowodany (czyli złożone), witaminy A, C, E i z grupy B, oraz wiele związków mineralnych, np. żelazo, miedź, mangan, cynk, fosfor, wapń, magnez i potas. Cieciorka jest też źródłem antyoksydantów, które neutralizują niekorzystne działanie wolnych rodników. U niektórych osób duża ilość ciecierzycy może jednak wywoływać przykre dolegliwości układu pokarmowego. Dzieje się tak zwykle u osób, które źle tolerują duże ilości błonnika, a także szybko fermentujących węglowodanów. W takim wypadku dobrze jest do namaczania dodać sodę oczyszczoną, a masę z ciecierzycy przyprawić kminkiem, który poprawia trawienie i zmniejsza produkcję gazów.
Teraz gdy wiesz, z czym jeść te kotlety, by były pyszne, możesz przygotować wspaniałe dania na bazie tego składnika. Oczywiście dodatki są niezwykle ważne w przypadku tego dania, dlatego warto zastanowić się przed przygotowaniem, z jakim sosem podać falafele. W sałatkach najlepiej sprawdza się sos na bazie tahini, czyli sezamowej pasty. Natomiast do frytek lub ziemniaków sprawdzi się idealnie sos tzatziki. Jeśli podajesz je na hummusie, to najlepszą opcją jest sos z granatu. To dobre rozwiązanie dla wszystkich miłośników ciekawej i pełnej smaku kuchni.