Z czym pić whisky? Co jeszcze warto wiedzieć?
Whisky jest to alkohol produkowany z jęczmienia, słodu jęczmiennego, drożdży oraz innych zbóż w tym kukurydzy, poddanych procesowi destylacji. Destylat, w zależności od gatunku whisky, dojrzewa w drewnianych beczkach przez co najmniej 2-3 lata. Kojarzony zwykle z niskimi szklankami, w których się go podaje. Znany z licznych seriali i programów telewizyjnych, gdzie zwykle kojarzony jest z wysoką pozycją społeczną i dobrym statusem materialnym. Co prawda istnieje wiele rodzajów whisky, których cena może przerażać, jednak nie wszystkie trunki kosztują naprawdę sporo. Co ważne, w tym wypadku niekoniecznie wysoka cena idzie w parze z lepszym smakiem. Choć whisky kojarzy się głównie ze Szkocją, nikt nie wie, kto ją wymyślił. Umiejętność destylacji zacieru zbożowego musiała na Wyspy zawędrować, zapewne przez pośredników, z Bliskiego Wschodu. Pierwsze wzmianki o whisky pochodzą z Irlandii z XII w.
Whisky to alkohol, który można podawać w najróżniejszych kombinacjach. A więc z czym pić whisky? Poniżej najciekawsze sposoby:
- Whisky z kostkami lodu,
- Whisky z colą,
- Whisky z sokiem pomarańczowym,
- Whisky z sokiem z cytryny,
- Whisky ze Spritem,
- Whisky z wodą,
Jeśli zastanawiasz się, z czym miksować whisky, to najważniejsza zasada, to pić ten napój z dodatkami, które nam smakują. Koktajle alkoholowe na bazie whisky mogą być równie smaczne, co sam trunek. Zwłaszcza te kolorowe, które doskonale sprawdzają się na imprezę. To pomysł na ciekawy napój alkoholowy, zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za mocnym smakiem whisky. W połączeniu z sokami, czy słodkimi napojami zyskuje większej lekkości.
Jakie są najpopularniejsze drinki na bazie whisky?
- whisky sour - to połączenie alkoholu z kwaśnym sokiem cytrynowym i kostkami lodu.
- whisky z colą - to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych drinków z tym alkoholem.
- whisky z sokiem jabłkowym - najlepiej wybierać do tego sok tłoczony, ze słodkich odmian.
Co ciekawe im starszy trunek, tym wcale nie jest lepszy. Zabutelkowany trunek nie dojrzewa z wiekiem. Rozlany do butelek trunek 20-letni powiedzmy w 2000 roku, dziś nadal będzie miał 20 lat, zaś jego walory się nie zmienią. Walory smakowe whisky zmieniają się podczas maturacji w drewnianych beczkach i tylko w tym przypadku możemy mówić o jakimkolwiek dojrzewaniu. Dzieje się tak, ponieważ moc alkoholu i przechowywanie w szkle uniemożliwiają przebieg procesów biologicznych. Whisky nabiera głębi, jedynie podczas maturacji w drewnianych beczkach, natomiast po zabutelkowaniu proces dojrzewania ustaje.
Mówi się, że przy umiarkowanym piciu spowalnia starzenie się, działa wykrztuśnie, wspomaga trawienie, leczy obrzęki i duszności, zapobiega zawrotom głowy, seplenieniu, wymiotom, drżeniu dłoni, czy bólu kości. Jednak należy pamiętać, że alkohol nie powinien gościć na stole często ze względu jego negatywny wpływ na zdrowie.
Teraz gdy już wiesz, z czym dobrze smakuje whisky, możesz przygotować najlepsze drinki na imprezę. Idealnie smakuje w wielu różnych drinkach, by poznać ulubioną wersję warto eksperymentować z ilością składników, ale również z rodzajem alkoholu. Whisky można bowiem kupić w wielu różnych rodzajach, z zupełnie innymi aromatami.