Z czym pić martini?

Opublikowano: 15.11.2022 r., 23:53 | Autor: Patrycja Czerwiak

Martini to jeden z popularniejszych trunków o wyjątkowym smaku. To z czym je połączyć zależy głównie od rodzaju alkoholu. A więc z czym pić martini?

 1. Martini Rosso — z sokami owocowymi np. jabłkowym, pomarańczowym, limonkowym, tonikiem, czy Campari.
 2. Martini Bianco — z owocami cytrusowymi, ze Sprite, z tonikiem.
 3. Martini Rosato — z sokiem z granatu lub kawałkami limonki.
 4. Martini Extra Dry — z dodatkiem oliwek.

Każdy drink dobrze jest serwować dobrze schłodzony, z dużą dawką lodu.

Z czym pić martini? Co jeszcze warto wiedzieć?

Martini to jeden z najbardziej znanych alkoholi na świecie. James Bond to najsłynniejszy miłośnik tego trunku jest często widziany na ekranie z oliwką w swoim kieliszku. To rodzaj włoskiego wermutu na bazie wina aromatyzowanego ziołami oraz przyprawami. Najczęściej wykorzystuje się, by przyrządzić drink, martini bianco. Jest ono dość słodkie i delikatnie ziołowe. Często określa się je mianem "kobiecego" ze względu na subtelność i waniliowy posmak. Ten rodzaj alkoholu ma słodko-gorzki, ziołowy smak. Martini najlepiej podawać samodzielnie w kieliszku do wina z dużą ilością lodu. Świetnie sprawdza się jako aperitif. Martini to trunek zawierający między 12 a 20% alkoholu. Dostępny jest on w kilku różnych wersjach. Na sklepowych półkach spotkać możemy:

 • martini czerwone — charakteryzuje się intensywną słodyczą i aromatem oraz smakiem ziół. Wyraźnie wyczuwalne są tutaj również cytryny oraz maliny.
 • białe — delikatny trunek posiadający posmak winogron oraz wanilii,
 • różowe — ma intensywny, korzenny aromat oraz smak. Wyraźnie wyczuć można tu cynamon, gałkę muszkatołową, goździki oraz cytryny,
 • extra dry — stanowi połączenie wyrazistych nut ziół, drewna oraz cytrusów.

Smakuje w głównej mierze mieszanką ziół, przypraw korzennych i cytrusów, a dokładnie czerwonych pomarańczy i mandarynek znad Morza Śródziemnego. To one nadają mnóstwo świeżości i są o wiele bardziej dominujące aniżeli wymienione już akcenty korzenne i ziołowe.

Na pomysł stworzenia martini wpadli dopiero pod koniec XIX wieku dwaj włoscy kupcy: Aleksandro Martini i Luigi Rossi. Eksperymentowali przez długie lata, zanim udało im się stworzyć wyjątkowy i rozpoznawany na całym świecie słodko-gorzki, ziołowy smak. Jest on wynikiem połączenia wermutu – bardzo słodkiego, korzennego turyńskiego wina z ginem, znanym od długiego już czasu napojem, destylowanym z jagód jałowca.

Martini to jeden z popularniejszych trunków o wyjątkowym smaku. To z czym je połączyć zależy głównie od rodzaju alkoholu. A więc z czym pić martini? Poniżej najpopularniejsze propozycje:

 1. Martini Rosso — z sokami owocowymi np. jabłkowym, pomarańczowym, limonkowym, tonikiem, czy Campari.
 2. Martini Bianco — z owocami cytrusowymi, ze Sprite, z tonikiem.
 3. Martini Rosato — z sokiem z granatu lub kawałkami limonki.
 4. Martini Extra Dry — z dodatkiem ginu i oliwek.

Wszystkie drinki dobrze jest serwować dobrze schłodzone, z lodem w dużych ilościach. Jakiego rodzaju naczynia najlepiej sprawdzą się do serwowania martini? Do tego celu najczęściej wykorzystuje się szklankę, której niska czasza rozchyla się ku górze. Naczynie to ma kształt odwróconego stożka i opiera się na średniej długości nóżce. Takiej szklanki nie należy wypełniać w całości

Choć te koktajle alkoholowe, są naprawdę pyszne, to jednak ich często spożywanie nie jest dobre dla zdrowia. Alkohol działa szkodliwie na cały organizm, dlatego nie powinno się go spożywać w zbyt dużych ilościach. Nie istnieje bezpieczna dawka, która jest neutralna dla organizmu, dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować umiar.

Inne sprawdzone przepisy na smaczne drinki znajdziesz w przygotowanych propozycjach widocznych na tej stronie. To doskonały pomysł na ciekawe i kolorowe napoje alkoholowe. Dowiesz się z nich, z czym się pije Martini, by smakowało jak najlepiej.

Zobacz pytania podobne do z czym pić martini?

Polecane przepisy

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto