Z czym jeść tofu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kuchnia roślinna zyskuje coraz większą popularność, wraz z nią do codziennego menu częściej trafiają roślinne produkty, które doskonale zastępują te odzwierzęce. Jednym z takich produktów jest tofu. Wiele osób zastanawia się jednak do czego dodać je najlepiej oraz jak jeść je na co dzień, by były smaczne, a także odżywcze.
Z czym jeść tofu? Tofu to sojowy twarożek, który doskonale komponuje się z wieloma różnymi dodatkami. Oto najciekawsze propozycje jak połączyć tofu:
- z solą kala namak - to połączenie doskonale imituje jajka. Sprawdzi się więc w tofucznicy, ale również pastach (bez)jajecznych.
- z curry i mleczkiem kokosowym - doskonale sprawdza się w daniach jednogarnkowych z dodatkiem innych warzyw, ryżu lub makaronu.
- z płatkami drożdżowymi i wodą z ogórków kiszonych - to przepyszny sposób na delikatny twarożek, który możesz zjadać ze szczypiorkiem i rzodkiewką.
- z cukrem waniliowym - tofu możesz zjadać również na słodko. W wersji twarożku do naleśników lub tofurnika - sernika z tofu.
Tofu to doskonały pomysł na smaczny zamiennik mięsa. Jeśli zastanawiasz się jak przyrządzić je najlepiej, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na to jak zrobić tofu najlepiej. W sklepach dostępne są zwykle dwa rodzaje tego sojowego sera: tofu wędzone i naturalne. Oba pyszne, jednak używa się ich nieco inaczej. Warto pamiętać, że w przypadku zarówno tofu naturalnego, jak i wędzonego można spożywać je na surowo.
A więc jak użyć tofu naturalne? To wersja najbardziej uniwersalna. Świetnie nadaje się zarówno do jedzenia na słono, jak i słodko. Tofu wspaniale chłonie wszelkie przyprawy, dlatego bez obaw możesz marynować je w ciekawych przyprawach. Dla lepszego efektu możesz najpierw zamrozić tofu, a następnie odmrozić. Wtedy jego faktura będzie bardziej miękka i gąbczasta, a przez to lepiej wchłonie też przyprawy.
Tofu wędzone zawdzięcza swoją nazwę procesowi wędzenia, któremu jest poddawane. Choć często w sklepach można znaleźć tofu, które nie jest wędzone - za to zawiera odpowiednie aromaty. Takie tofu ze względu na swój smak wspaniale sprawdza się w sałatkach, na kanapkach, ale również w makaronach - z dodatkiem sosu sojowego i płatków drożdżowych przypomina nieco bekon. Sprawdzi się też jako dodatek do pierogów z ziemniakami.
Tofu ma przede wszystkim dużo białka sojowego, wapnia i fosforu. Zawiera również dużo fitoestrogenów, które zachowują się jak naturalnie produkowane w ciele człowieka hormony płciowe, czyli estrogeny. Spożywając tofu, można zatem złagodzić objawy menopauzy, czy zapobiec rozwojowi raka piersi. Dodatkowo fitoestrogeny zawarte w tofu mogą przyczynić się do poprawy parametrów krwi, m.in. spadku stężenia "złego" cholesterolu LDL i obniżenia ciśnienia tętniczego. Chronią one także przed zachorowaniem na osteoporozę, na które kobiety w okresie menopauzy są szczególnie podatne. Tofu naturalne składa się z soi, wody oraz najczęściej niewielkiej ilości soli. 100 gramów tofu (jeden plaster waży około 25 g) dostarcza około 83 kcal. Na uwagę zasługuje wysoka ilość białka, która w 100 g produktu wynosi prawie 10 g. W analogicznej ilości tofu znajduje się również 1,18 g węglowodanów, 5,26 g tłuszczu oraz 1 g błonnika pokarmowego.