Z czym jeść kimchi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kimchi to rodzaj azjatyckiej surówki na bazie fermentowanych warzyw, głównie kapusty i rzodkwi. Ze względu na swój ostry i kwaśny smak, może wydawać się, że nie sprawdzi się w wielu daniach. Nie jest to jednak prawda. A więc z czym jeść kimchi? Kimchi można używać do:
- ryb,
- do wzbogacenia smaku różnego typu dań jednogarnkowych np. gulaszu,
- do smażonego ryżu,
- do zup,
- do burgerów, tostów i kanapek
- do hot dogów,
- do farszu do pierogów,
- do sałatek,
- do zdrowych bowli.
Kimchi to doskonały pomysł na dodatek, który urozmaici smak każdej potrawy. Nadaje jej mocnego aromatu i charakteru. Jeśli danie wydaje Ci się zbyt mdłe, spokojnie możesz dodać do niego nieco kimchi, by zwiększyć ostrość i kwaśność. To do czego używać kimchi zależy od naszych preferencji smakowych.
Zastanawiasz się, co to jest kimchi? To fermentowana kapusta z innymi warzywami w ostrej zalewie. Nie jest ona podobna do kiszonej kapusty, choć proces fermentacji, który w niej zachodzi jest taki sam. Kimchi to danie koreańskie, które zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. Mówi się, że albo się je kocha, albo nienawidzi. Wszystko to ze względu na specyficzny smak. Warto wiedzieć, że im dłużej fermentowana jest kapusta, tym mocniejszy aromat ma.
Jak przechowywać kimchi? Najlepiej robić to w lodówce. Zimna temperatura powstrzymuje nieco gwałtowne procesy fermentacji, które w niej zachodzą, dlatego nie psuje się ona szybko w niskich temperaturach. Warto jednak pamiętać, że im dłużej stoi otwarta, tym bardziej intensywny będzie jej smak i nie świadczy to o jej zepsuciu. Najlepiej zjeść ją jak najszybciej po otwarciu, choć zwykle można je przechowywać nawet do trzech miesięcy. Jak rozpoznać, że kimchi nie jest dobre? Do słoika z kapustą należy włożyć palec i ocenić konsystencję - jeżeli sok w kimchi zaczął przypominać śluz i się lepi, oznacza to, że kapusta już się psuje.
Czy kimchi jest zdrowa? Jak najbardziej! To danie ma naprawdę sporo zdrowotnych właściwości. Jest potrawą dietetyczną, o niskiej kaloryczności. Kimchi ma działanie probiotyczne, regulujące florę jelitową, przeciwzapalne, redukujące poziom cholesterolu, stymulujące układ odpornościowy, pomaga w odchudzaniu. Choć kimchi jest bardzo zdrowe, nie jest ono wskazane każdej osobie. Ostre przyprawy w kimchi sprawiają, że nie powinny go jeść osoby z chorobami żołądka, jak refluks, choroba wrzodowa, zespół jelita drażliwego, a także kobiety karmiące piersią. Tygodniowe badanie przeprowadzone na 100 osobach wykazało również, że jedzenie 15-210 g kimchi dziennie znacząco obniżyło poziom cukru we krwi, cholesterolu całkowitego i LDL (złego) – wszystkie te czynniki są czynnikami ryzyka chorób serca.
Teraz gdy wiesz już jak podawać kimchi, możesz sięgać po to danie częściej. Choć jego smak nie jest dla wszystkich, warto przełamać się i go spróbować. To danie, które idealnie wpasowuje się nie tylko w dania kuchni azjatyckiej, można nieco poeksperymentować i stworzyć na jej bazie ciekawe polskie odpowiedniki. Jeśli szukasz ciekawych inspiracji na dania z kimchi, koniecznie sprawdź propozycje, które zostały przygotowane w tym wpisie. Może okaże się, że kimchi to Twoje ulubione danie.