Z czym jeść hummus? Co jeszcze warto wiedzieć?
Hummus to gęsta pasta z ciecierzycy, wywodząca się z terenów Bliskiego Wschodu. Ten produkt na dobre zagościł w Europie i można go znaleźć na półce każdego supermarketu. Hummus staje się coraz bardziej popularny. Jednak osoby, które kupują go po raz pierwszy, zwykle zastanawiają się, do czego pasuje. Ta pasta z ciecierzycy ma nieco charakterystyczny smak. Ma niski indeks glikemiczny, mogą więc go spożywać osoby cierpiące na cukrzycę. Hummus to źródło witaminy A, C, folianów i witamin z grupy B oraz minerały takich jak cynk, fosfor, mangan, magnez, potas, selen, sód, miedź, żelazo i wapń. Dzięki zawartości tych składników odżywczych hummus ma doskonały wpływ na zdrowie. Hummus ma działanie antynowotworowe dzięki ciecierzycy, a także dzięki zawartości saponiny, błonnika, kwasu fitynowego i antyoksydantów, które znajdują się w oliwie z oliwek, sezamie i czosnku. Hummus ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego pomoże on uniknąć stanu zapalnego, chorób i przeziębień. Dzięki temu produkty na bazie ciecierzycy są idealną propozycją dla wegetarian i wegan. Ponadto hummus jest bogaty w witaminę B6 i błonnik pokarmowy, a także może zawierać: kwas foliowy, żelazo i mangan. Co ważne, w składzie tego produktu znajdują się wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które w dużej mierze przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu w organizmie.
Gotowy hummus jest dostępny w większości sklepów spożywczych. Możemy wybierać między klasycznym, z ciecierzycy i pasty sezamowej z niewielką ilością klasycznych przypraw, a hummusem z dodatkiem ostrej papryki, oliwek, suszonych pomidorów, mango, czarnuszki i wielu innych dodatków.
Hummus to pyszna pasta z ciecierzycy, która zaskakuje smakiem. Jest to jednak danie nowe, które ciężko wpleść w codzienne menu. A więc z czym jeść hummus? Oto najpopularniejsze propozycje:
- z pieczywem,
- z krakersami,
- z tortillą,
- z naleśnikami,
- z makaronem,
- z kaszą,
- z warzywami
- z chipsami.
Bardzo częstym i bardzo podstawowym sposobem jedzenia hummusu to pomieszanie kilku łyżek z suszonymi pomidorami, papryką, fasolą czerwoną oraz kukurydzą. Można dołożyć do tego także inne warzywa, które lubimy.
Poniżej znajdziesz propozycje na dania z hummusu. To z czym podawać zależy od upodobań. Do czego pasuje hummus? Do potraw pikantnych, do słodkawych warzyw, do żytniego pieczywa. Można go podawać również jako pasta na waflach ryżowych, bułkach, czy krakersach. Ten prosty dodatek połączony z warzywami pozwoli na włączenie do menu większej ilości jarzyn. Hummus dobrze smakuje również w makaronach, choć rzadko sięga się po tę konfigurację.
Teraz kiedy już wiesz, z czym się je hummus, możesz sięgać po ten dodatek częściej. Choć w sklepach można znaleźć mnóstwo gotowych produktów, najlepiej sprawdza się ten domowy, przygotowany własnoręcznie. Co ciekawe, nie jest to trudne. Dlatego możesz sięgnąć po przepis na hummus i oczarować swoich bliskich tym niecodziennym daniem. Jeśli jednak chcesz kupić produkt sklepowy, to dobrze czytaj etykiety. Szukaj hummusu, który zamiast syntetycznego kwasu cytrynowego zawiera sok z cytryny. Wybieraj takie, które nie zawierają zagęstników. Jeśli producent chce oszczędzić, to dodaje więcej wody, a potem musi zagęścić taki produkt i dodaje albo skrobię, albo zagęstniki.