Z czym jeść bataty? Co jeszcze warto wiedzieć?
Z czym jeść bataty? Bataty to doskonały dodatek do wielu dań, mają słodki i uniwersalny smak, który komponuje się z wieloma składnikami. Oto najlepsze propozycje na dania z batatów:
- zupa krem z batatów - połącz je z marchewką, czy imbirem.
- sałatka z batatów - idealnie komponuje się z serem feta, kaszą kuskus i ziarnami granatu.
- curry - ostra pasta i mleczko kokosowe doskonale łączy się z batatami.
- frytki - połącz bataty z rozmarynem, tymiankiem lub oregano.
- puree - połącz ze śmietanką i pieprzem, podawaj z rybą lub kurczakiem.
- ciasto - batat świetnie smakuje również w słodkiej wersji. Połącz go z wanilią i czekoladą.
Bataty to doskonały pomysł na dodatek do zup, czy dań głównych. Słodkie ziemniaki sprawdzają się jednak w wielu innych daniach. Świetnie smakują zarówno pieczone, jak i gotowane. Jednak jeśli zastanawiasz się jak zrobić pyszne dania z tego warzywa, koniecznie sięgnij do wyróżnionych relacji. Znajdziesz tam niejeden przepis na bataty. Dowiesz się z nich, jak się robi najlepsze frytki, kluski, czy zapiekanki na bazie tego warzywa. To dobre rozwiązanie na obiad, ale również na kolację. Bataty są dość uniwersalne, dobrze skomponują się więc z wieloma składnikami. Przygotujesz z nimi rozmaite dania: bulwy można faszerować czy też używać do tworzenia zdrowszych wariantów dań typu fast-food. Ze względu na wyczuwalną słodycz, będą również świetne do deserów.
Bataty, nazywane również patatami, wilcami ziemniaczanymi lub słodkimi ziemniakami, początkowo znane były głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, a ich pierwsze uprawy datuje się na 750 rok p.n.e. Do Europy sprowadzono je w czasach kolumbijskich. Współcześnie są coraz popularniejsze na całym świecie.
Bataty zawierają dużo witamin: A, C, B6, PP, białka i błonnika. Mają też żelazo, potas, miedź i mangan. Są zdrowe i niskokaloryczne - 100 g batatów to tylko 85 kcal. Zawarte w nich enzymy rozkładają skrobię do cukrów, dzięki czemu jej ilość jest prawie zerowa. Zawierają śladowe ilości tłuszczu. Czerwona odmiana batatów to doskonałe źródło likopenu, który może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób serca i niektórych nowotworów. Z kolei fioletowe zawierają antocyjany — silne przeciwutleniacze. Odmiany o żółtym miąższu są skarbnicą karotenoidów, w tym poprawiającej kondycję wzroku luteiny. Poza tym bataty zawierają sporo związków mineralnych.
Zastawiasz się, co jest zdrowsze bataty czy ziemniaki? Słodkie ziemniaki mają prawie dwa razy więcej błonnika i dużo więcej witaminy A niż zwykłe ziemniaki, zawierają też więcej niezbędnych mikroelementów przy tej samej kaloryczności (około 80 kcal). Bataty mają bardziej gęste składniki odżywcze, można więc przyjąć, że są zdrowsze. Bataty, w przeciwieństwie do ziemniaków, są bogate w witaminę A, zwłaszcza beta-karoten, który nadaje im charakterystyczną, pomarańczową barwę. Ponadto zawierają niewielkie ilości witaminy C i witamin z grupy B. Dlatego warto korzystać z obu wersji. Bataty będą świetną opcją na urozmaicenie Twojej diety w prosty sposób. Dzięki dużej zawartości witamin wystarczy niewielka ich ilość w codziennej diecie.