Z czego zrobione jest tofu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Tofu to produkt sojowy, który chętnie wykorzystywany jest w diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej jako źródło białka. Znany jest również pod nazwą ser sojowy. W dalszej części dowiesz się, z czego zrobione jest tofu oraz jak przygotować tofu w domu. Tofu nie posiada swoistego smaku, dlatego w kuchni przyjmuje smak innych produktów wykorzystanych do przygotowania dania - ta właściwość tofu jest bardzo przydatna, ponieważ z łatwością przygotujesz pyszne dania na słodko oraz na słono. Przepis na tofu domowe jest dość prosty i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje tofu: tofu twarde oraz tofu jedwabiste. Do pierwszej grupy zaliczany tofu naturalne, tofu wędzone oraz tofu marynowane. Tofu twarde posiada zwartą konsystencję oraz naturalny smak. Warto je zamarynować lub dobrze doprawić danie z jego wykorzystaniem. Tofu twarde najczęściej wykorzystywane jest do smażenia lub duszenia. Tofu jedwabiste natomiast charakteryzuje się gęstą konsystencją, która przypomina śmietanę. Często wykorzystuje się je do przygotowania deserów, zup, past oraz sosów.
A więc z czego jest tofu i jak powstaje? Tofu to ser powstający z napoju sojowego poddanego procesowi koagulacji. Do procesu można wykorzystać sól, sok z cytryny, chlorek magnezu i wapnia lub siarczek magnezu. Substancja dodana do napoju sojowego sprawia, że białko zawarte w napoju ścina się. W tym procesie powstaje tofu o konsystencji twarogu.
A jak smakuje tofu? Tofu ma bardzo delikatny i łagodny smak. Ze względu na łagodny smak tofu stanowi świetną bazę pod wiele potraw, np. tofucznicę - czyli wegetariańską wersję jajecznicy.
A jak zrobić tofu domowe? Na początek przygotuj 400 gram suchych ziaren soi, 4 litry wody, 2 łyżeczki soli kuchennej oraz 2 łyżeczki siarczanu magnezu (kupisz go w aptece). Soję zalej wodą i pozostaw do napęcznienia na noc. Rano przecedź soję na sicie i przepłucz pod bieżącą wodą. Tak przygotowaną soję zmiel przy pomocy blendera i dodaj do niej litr wody. W wysokim garnku zagotuj 3 litry wody, do wrzącej wody wlej rozdrobnione ziarna soi i wymieszaj delikatnie. Soję gotuj do ponownego zagotowania się wody. Następnie wyłącz palnik pod garnkiem i pozostaw na 10 minut. Składniki dokładnie wymieszaj i ponownie zagotuj. Spore sito wyłóż gazą i ustaw je nad garnkiem, następnie przelej partiami zawartość garnka przez sito. Tak przygotowany napój sojowy przelej do czystego garnka i podgrzej, nie doprowadzając go do wrzenia, ciepły napój sojowy zdejmij z ognia. W szklance wody rozpuść siarczan magnezu i dodaj go do garnka z napojem sojowym. Dodaj również sól. Całość wymieszaj i pozostaw na około 20 minut. Na sicie ułóż gazę złożoną kilka razy lub czysty ręcznik kuchenny. Zawartość garnka przecedź na sicie. Tofu pozostaw na sicie na około 15 minut i po tym czasie przełóż je do formy z dziurkami, aby umożliwić swobodne wypływanie nadmiaru wody. Po około 2 godzinach otrzymasz pyszne tofu gotowe do użycia.
Podsumowując wegetariańskie tofu z soi to doskonała propozycja na dodatek do wielu potraw. Skład tofu może się różnić i uzależniony jest przede wszystkim od składnika użytego do procesu koagulacji. Najlepsze tofu doskonale sprawdzi się do przygotowania dań na słodko oraz na słono. Składniki obecne w tofu spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.