W jakiej temperaturze wędzić kiełbasę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wędzenie kiełbasy to doskonała opcja na przygotowanie smacznego, domowego specjału, który doskonale sprawdzi się do kanapek, czy innych potraw. Jak wiadomo, najlepsza kiełbasa to ta swojska. Możesz przygotować ją samemu w domu. Co ważne nie potrzeba do tego specjalnych umiejętności. Przyda się za to odrobina cierpliwości i wprawy. Niezwykle istotne w całym procesie wędzenia jest wybranie odpowiedniej temperatury. To od niej będzie zależała konsystencja, czas wędzenia, ale również smak specjału.
W jakiej temperaturze wędzić kiełbasę? Kiełbasę można wędzić na kilka różnych sposobów. Od tego, jaki wybierzemy, będzie zależało, jaka temperatura wędzenia będzie najodpowiedniejsza. Możesz wędzić kiełbasę:
- na ciepło z pieczeniem- odpowiednia temperatura to 50-90 st. C,
- na zimno - w temperaturze 15-24 st. C,
- na ciepło - w temperaturze 40-65 st. C,
- dymem ciepłym - w temperaturze 22-45 st. C,
- dymem gorącym - w temperaturze 40-90 st. C.
Domowa kiełbasa jest nie tylko smaczna, ale również dobra dla zdrowia. A na pewno lepsza niż ta, którą znajdziemy w sklepie. Do jej przygotowania nie musimy używać dużej ilości soli, czy konserwantów. Mamy wpływ na cały proces wędzenia, dzięki temu możemy mieć pewność, że będzie miała ona najlepszą jakość. Pyszna swojska kiełbasa sprawdzi się głównie dla wszystkich miłośników mięsnych potraw.
Kiełbasa gości na polskich stołach już od dawna. Pyszna, swojska kiełbasa pojawi się już nie tylko w święta, ale również tak po prostu. To dlatego, że ciężko jest sobie odmówić jej pysznego smaku i niezwykłego aromatu. Kiełbasy cechują się też wysoką zawartością sodu, który jest niekorzystny dla osób z chorobami układu krwionośnego. Jednocześnie kiełbasy to źródło pełnowartościowego białka zwierzęcego. Są też bogate w witaminy z grupy B oraz fosfor, żelazo i cynk.
Choć zwykle przygotowuje się kiełbasę z mięsa wieprzowego - jest najtańsze, a przy tym odpowiednio tłuste i smaczne, to jednak sprawdza się do tego również inne mięso. Do wyrobu kiełbas sprawdzi się też:
- Drób,
- Wołowina,
- Baranina,
- Dziczyzna,
Nic nie stoi na przeszkodzie, by mięso razem łączyć. Niezwykle często w kiełbasach z dziczyzną można znaleźć również kawałki mięsa wieprzowego. Jeśli chcesz, by Twoja kiełbasa była jak najzdrowsza postaw raczej na dużą ilość drobiu, dzięki temu kiełbasa będzie mniej tłusta. Dla lepszego smaku dodaj odrobinę mięsa wieprzowego.
Do kiełbasy dobrze jest dobierać mięso zarówno suche, jak i te nieco tłustsze. Dobrze jest nie przesadzać z tłustymi kawałkami, które choć smaczne, nie są zbyt zdrowe. Jednak dobra kiełbasa nie może obyć się bez dodatku tłuszczu. To dlatego, że jest on nośnikiem smaku, bez jego choćby minimalnej ilości wyrób nie będzie smaczny.
Jak wędzić kiełbasę? Cały proces można podzielić na 3 etapy:
- suszenie - 45-50 stopni przez 30 min z otwartą klapą,
- wędzenie - zwykle 55-60 stopni przez około 1,5 godziny, jednak w zależności od wybranego sposobu może się to różnić,
- pieczenie - 80-90 stopni przez około 25 minut lub do momentu 70 stopni wewnątrz kiełbasy.
Tak przygotowana kiełbasa będzie niezwykle smaczna, aromatyczna i sucha.