W jakiej temperaturze piec schab? Co jeszcze warto wiedzieć?
Schab wieprzowy to mięso pozyskiwane z tuszy wieprzowej, najczęściej przeznaczone do smażenia oraz do pieczenia i wędzenia. Najlepiej sprawdza się poddany lekkiej obróbce termicznej. Choć kojarzony głównie z kotletem schabowym, to jednak istnieją dania, w których sprawdza się lepiej. Doskonale nadaje się do pieczenia, a także do wędzenia.
Schab to mięso, które idealnie sprawdza się do pieczenia. By smakowało jak najlepiej, dobrze jest wiedzieć, jak powinna przebiegać prawidłowa obróbka. Bardzo ważny jest nie tylko czas, ale również temperatura. A więc w jakiej temperaturze piec schab?
Temperatura pieczenia i czas zależą nie tylko od posiadanego sprzętu, ale również od wielkości mięsa. Zwykle jednak przyjmuje się, że schab powinno się piec w temperaturze 180-190°C, przez około 45-60 minut
Pieczenie schabu to doskonała metoda jego obróbki. Schab pieczony w piekarniku staje się delikatny, miękki i naprawdę smaczny. Wiele osób zastanawia się jednak jaką ustawić temperaturę w piekarniku, by mięso było odpowiednie. Wiadomo, że mięso to nie przepada za zbyt wysokimi temperaturami. Od nich staje się twarde i szybko wysycha, a nie o to chodzi w pieczeni ze schabu. Schab to doskonałe mięso na pieczyste. Właściwie przygotowany i upieczony schab będzie aromatyczny, miękki i soczysty. Warto pamiętać, aby nie pozbawiać go całości tłuszczu. Nawet jeśli nie lubimy warstewki tłuszczu na mięsie, warto ją zostawić do pieczenia.
Szukasz inspiracji na naprawdę smaczny schab? Przepis na schab pieczony znajdziesz w proponowanych inspiracjach. Dowiesz się z niego jak zrobić ten najlepszy. Schab można przygotowywać zarówno w kawałku, jak i w plastrach. W obu wersjach jest wspaniały. Schab pieczony sprawdzi się doskonale na rodzinny obiad, ale nie tylko. Po ostudzeniu i pokrojeniu w plastry można go podawać również na kanapkach. Stanowi doskonałą alternatywę dla wszystkich sklepowych wędlin. Schab przygotowywany w domu, w piekarniku nie tylko jest smaczniejszy, ale również zdrowszy. Ma mniejszą zawartość soli, gdyż to my możemy ją kontrolować. W dodatku jest wolny od konserwantów i wzmacniaczy smaku. Wiadomo też, że wędlina poddana wędzeniu i jej nadmierne spożywanie jest powiązana z większym ryzykiem występowania raka. Dlatego należy ją ograniczyć. Doskonałym zamiennikiem w takiej sytuacji może być właśnie schab, który można wykorzystać w wielu domowych przepisach. Jeśli obawiasz się, że nie sprawdzi się na przykład w sałatkach, czy jajecznicy, to koniecznie sprawdź przepis na pieczony schab z tej strony i wypróbuj go po ostudzeniu w różnych wersjach.
Schab, pomimo że należy do mięs czerwonych, zawiera stosunkowo mało tłuszczów nasyconych. Schab jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, a przy tym zawiera stosunkowo niewiele tłuszczu. Mięso wieprzowe ma również małą ilość cholesterolu w zależności od konkretnego kawałka, jego wynosi ona zazwyczaj od 40 do 85 mg na 100 g porcję schabu. Schab i schabowe mają liczne wartości odżywcze - są dobrym źródłem białka, witamin z grupy B i niektórych minerałów. Mają też stosunkowo niewiele kalorii. Dlatego może pojawiać się w diecie od czasu do czasu.