W jakiej temperaturze piec chleb? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chleb to pieczywo otrzymywane z wypieku ciasta, które stanowi połączenie mąki, wody, soli, a także dodatków, do których możemy zaliczyć drożdże lub zakwas. Możemy wyróżnić chleb żytni razowy oraz biały, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Chleb można wypiec również z mąki jęczmiennej, kukurydzianej lub owsianej. W dalszej części dowiesz się, ile wynosi temperatura pieczenia, pieczywa oraz jak długo piec chleb. Domowy, chrupiący chleb najczęściej wykorzystywany jest do przygotowania kanapek, tostów lub grzanek. Przepis na chleb jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego.
A więc w jakiej temperaturze piec chleb? Temperatura pieczenia pieczywa uzależniona jest od rodzaju pieczywa oraz od jego masy. Większość rodzajów pieczywa wymaga temperatury od 200°C do 270°C. Aby upiec pyszny chleb piekarnik nagrzej do około 230°C i obniż temperaturę w trakcie pieczenia po około 15 minutach do około 200°C. Czas pieczenia pieczywa w głównej mierze uzależniony jest od jego masy - przyjmuje się, że chleb o masie kilograma powinno piec się przez około 50 minut. Natomiast chleb o masie 1,5 kg około 70 minut. Chleb o masie 2 kg wymaga natomiast około 80 minut w nagrzanym piekarniku.
Do przygotowania pieczywa niezbędna jest mąka. Mąka pszenna jest najczęściej wybierana w kuchni polskiej do przygotowania różnych potraw. Otrzymuje się ją z pszenicy oraz wykorzystuje do produkcji sosów, pieczywa oraz do ciasta. W zależności od typu mąki może posiadać różną barwę, a także zawartość składników odżywczych. Im niższy typ mąki tym jest ona jaśniejsza, a także zawiera mniejszą ilość składników mineralnych oraz witamin. Mąka o typie 450 jest lekkostrawna i najczęściej wykorzystuje się ją do przygotowania ciasta biszkoptowych. Natomiast mąka o typie 1850 zawiera większą ilość błonnika pokarmowego i wykorzystuje się ją do przygotowania pieczywa typu graham. Mąka pszenna zawiera również gluten, który nie jest wskazany w diecie osób chorujących na celiakię.
Sól stanowi również jedną z przypraw do przygotowania pysznego, domowego pieczywa. Sól w diecie osoby dorosłej powinna stanowić około 5 gram. Nie powinniśmy jej całkowicie eliminować z diety. Sól stanowi źródło trzech cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych: sodu, chloru oraz jodu.
Podsumowując: wiesz już, w jakiej temperaturze upiec najlepszy chleb. Chleb piecz w piekarniku uprzednio nagrzanym do odpowiedniej temperatury. Najlepszy chleb jest dobry do spożycia po wystudzeniu. Domowe pieczywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do śniadania, obiadu lub kolacji. Chleb możemy wykorzystać do przygotowania pysznych kanapek z dodatkiem sera, wędlin oraz świeżych, sezonowych warzyw. Dodatkowo pieczywo świetnie sprawdzi się jako dodatek do zup lub gulaszy. Domowy chleb nie zawiera konserwantów, dlatego warto wypiekać go samodzielnie. Chleb razowy zawiera dużo więcej błonnika pokarmowego niż chleb pszenny.