Szklanka mąki ile to gram? Co jeszcze warto wiedzieć?
Podczas korzystania z wielu różnych przepisów można spotkać się zarówno z tradycyjnymi jednostkami miar, jak i tymi domowymi. Niezwykle często znaleźć można w nich składniki podzielone na łyżki, szczypty, czy szklanki. Jednak tak uogólnione opisy nierzadko budzą pewne wątpliwości, zwłaszcza u początkujących kucharzy. Nic dziwnego, nie są one zbyt precyzyjne.
Jednym z naczyń, które pozwala nam odmierzać, jest szklanka. Ta standardowa ma zwykle pojemność 250 ml. W przypadku płynów jest to duże ułatwienie, jednak ta pojemność nie odpowiada gramom produktów stałych. Dlatego odpowiedzią na najczęściej pojawiające się w takim przypadku pytanie "szklanka mąki ile to gram?" odpowiedzią nie będzie 250 gram.
Zatem ile gram ma szklanka mąki? Na to pytanie można odpowiedzieć tylko orientacyjnie. To dlatego, że każdy z nas korzysta z zupełnie innych naczyń, ciężko więc określić, czy szklanka, którą odmierzasz mąkę, jest dokładnie taka sama, jak ta standardowa. Warto pamiętać, że szklanki mają tak naprawdę różną objętość: od 150 do 330 ml. Duży wpływ ma również rodzaj, a raczej struktura mąki. Jednak można założyć, że jedna szklanka mąki pszennej, to około 150 - 160 gram. W przybliżeniu dla większości przepisów uznaje się jednak 150 gram, jest to bowiem wartość, którą łatwo kalkulować.
Możesz oczywiście znaleźć mnóstwo różnych narzędzi, które pozwolą ci to ustalić. Jednym z nich jest kalkulator "ile waży" znajdziesz tam różne rodzaje mąk, a przy zdjęciach podany przelicznik. To niezwykle ułatwia pracę i pozwala uniknąć błędów podczas przygotowywania potraw.
W kuchni używa się różnych mąk, dlatego warto jest znać podstawowe przeliczniki, poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych:
- szklanka mąki pszennej - 150 g
- szklanka mąki żytniej - 115 g
- szklanka mąki gryczanej - 140 g
- szklanka mąki kokosowej - 130 g
- szklanka mąki jaglanej - 140 g
- szklanka mąki kukurydzianej - 115 g
- szklanka mąki owsianej - 105 g
- szklanka mąki jęczmiennej - 110 g
Te wartości są oczywiście orientacyjne, jednak zwykle korzysta się właśnie z takich wielkości.
Dlaczego prawidłowe odmierzanie składników jest takie ważne? Cóż może się wydawać, że nieco większy lub mniejszy dodatek składników nie powinien mieć dużego wpływu na całe danie. Jednak jest wręcz przeciwnie. Zwłaszcza podczas tworzenia wypieków, w ich przypadku liczy się każdy gram. Dodanie nieadekwatnej ilości mąki, może bowiem wpłynąć negatywnie na jego walory estetyczne i smakowe, a całe gotowanie skończy się katastrofą. Czego chce uniknąć każdy kucharz, zwłaszcza ten, który dopiero stawia pierwsze kroki w kulinarnej przygodzie. Może okazać się, że nawet sprawdzony sposób przygotowania nie wyjdzie, jeśli pomylimy ilość potrzebnych składników. I idealny pomysł na deser zmieni się w kulinarny koszmar. By tego uniknąć dobrze jest poznać kuchenne miary. Zbyt mała ilość mąki w wypieku sprawi, że nie zwiąże się on, a całość będzie się rozpadać. Natomiast zbyt duża ilość tego składnika może zamienić ciasto w twardy kamień, którego nie da się później zjeść.