Rabarbar to owoc czy warzywo? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rabarbar to owoc czy warzywo? To pytanie zadaje sobie wiele osób, gdyż w kuchni używamy go podobnie jak owocu, jednak sposób, w jaki rośnie, może wzbudzać pewne wątpliwości. Warto wiedzieć, że choć rabarbar doskonale odnajduje się w deserach, tak naprawdę jest warzywem. Choć może wydawać się to niezwykłe, zwłaszcza ze względu na jego smak. O to czy rabarbar jest owocem, wiele osób toczy wiele sporów. Nie ma jednak wątpliwości, że należy on do warzyw. To właśnie wśród nich znajdziemy go zwykle w sklepach. Jednak dla wielu jest to warzywo nietypowe - to dlatego, że gości raczej w ciastach i kompotach. Z tego względu w niektórych krajach rabarbar nazywany jest rośliną ciastową.
A czym jest tak naprawdę? To bylina z rodziny rdestowatych, która pochodzi z Azji. Na świecie znanych jest ponad 100 odmian tej byliny. Do najpopularniejszych należą:
- rabarbar ogrodowy,
- rabarbar leczniczy,
- rabarbar kędzierzawy.
Właściwości zdrowotne, o których często się słyszy, w kontekście rabarbaru, zwykle obecne są tylko w rabarbarze leczniczym. Warto jednak włączyć do swojego menu każdy rodzaj ze względu na jego smak.
Czy rabarbar jest zdrowy? Rabarbar to roślina, która zawiera liczne wartości odżywcze. Naukowcy odkryli, że pieczony rabarbar jest źródłem rapontygeniny. To polifenol, który ma zdolność zmniejszania tempa podziału komórek nowotworowych. Oprócz tych właściwości rapontygenina ma działanie antyalergiczne, antyoksydacyjne i wspomaga układ krążenia. Ponadto stanowi źródło potasu, magnezu, żelaza, a nawet niewielkiej ilość jodu. Z witamin znajdziemy w rabarbarze prowitaminę A, witaminę C, E oraz kwas foliowy. Rabarbar jest również bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Badania sugerują, że całkowita zawartość polifenoli może być nawet wyższa niż w przypadku jarmużu. Badania wskazują, że spożywanie rabarbaru, a dokładnie jego łodyg może wpływać na poziom cholesterolu we krwi. Badania wykazały również, że po spożyciu rabarbaru codziennie przez miesiąc poziom cholesterolu całkowitego i LDL znacząco się obniżył u osób go spożywających.
Jednak warto wiedzieć, że jest on źródłem kwasu szczawiowego, który utrudnia przyswajanie wapnia z diety, a nawet wiąże wapń z organizmu, powodując jego utratę. Nadmierne spożycie kwasu szczawiowego, przy stosowaniu diety ubogiej w wapń, może prowadzić do niedoborów tego pierwiastka. Z tego też względu rabarbaru powinny unikać osoby cierpiące na kamicę szczawianową. Kamica nerkowa charakteryzuje się tworzeniem nierozpuszczalnych złogów w przewodach moczowych. Taki stan może być prowokowany np. wysokim stężeniem szczawianów w moczu.
Teraz gdy już wiesz, co to jest rabarbar, możesz sięgnąć po smaczne dania z jego dodatkiem. Jeśli zastanawiasz się jak je przygotować, koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych inspiracji, które sprawdzą się na co dzień, ale i od święta. A co najważniejsze, przekonasz się, że, pomimo że rabarbar jest warzywem, może smakować naprawdę wyśmienicie w deserach. Rabarbar możesz wykorzystać do przygotowania:
- ciast i tart,
- kompotu,
- crumble,
- lodów,
- galaretek,
- kisieli.
Jeśli nie przepadasz za jego kwaśnym smakiem, połącz go z innymi, słodszymi owocami, np. truskawkami. Efekt końcowy na pewno Cię zachwyci.