Pomidor to owoc czy warzywo? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pomidor niegdyś przez wszystkich uważany jako warzywo w pewnym momencie wzbudził wiele kontrowersji. Zaczęto zastanawiać się, czy pomidor to owoc, czy warzywo? Jak jest naprawdę?
Na całą sprawę związaną z pomidorem należy spojrzeć nieco szerzej.
- Z powszechnego zastosowania kulinarnego pomidor to warzywo, wykorzystywane na co dzień przez większość z nas.
- Jednak z naukowego punktu widzenia pomidor należy do grupy owoców, ponieważ zawiera nasiona i wyrasta z kwiatów.
Ze względu na kulinarnie według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pomidor to warzywo. Jak klasyfikuje go botanika, czyli dział biologii zajmujący się roślinami
jest mięsistą jagodą, a więc niewątpliwie owocem. W swoim składzie zawiera on niską zawartość cukru oraz jego szerokie zastosowanie kulinarne zalicza się go do warzyw.
Sprawa jest dość zagmatwana i wymaga szerszego spojrzenia na sprawę, jednak nikt nie zaprzeczy, że pomidor to produkt spożywany przez Polaków niemal codziennie do wielu posiłków i potraw. Wielu z nas zaczyna już dzień od kanapki ze świeżym pomidorem, jego zastosowanie jest niesamowicie wszechstronne.
Dla konsumenta nie ma większego znaczenia czy pomidor jest owocem, czy warzywem, jest to tylko ciekawostka, która daje nam większą wiedzę na konkretny temat.
Niezaprzeczalne jest, że pomidor to cenne źródło wielu witamin i składników odżywczych takich jak: witamina E i beta-karoten, a także witaminy z grupy B. Dodatkowo pomidory zawierają wapń, magnez, potas i żelazo. Dodatkowo zawiera likopen, który może znacząco obniżyć ryzyko zawału serca, miażdżycy oraz nowotworu szyjki macicy i prostaty. Pomidory mają niską ilość kcal w 100 g produktu, zawierają tylko 17 kcal na 100 g produktu, czyli mniej więcej jednej pomidor, przy jednocześnie wysokiej zawartości wody, dlatego polecane są na diecie odchudzającej. Pomidory to również warzywa o właściwościach przeciwnowotworowych, są w stanie hamować rozwój nowotworów, zapobiegać przerzutom. A wszystko to dzięki zawartości fenoli, które są odpowiedzialne za neutralizację wolnych rodników. Dodatkowo mają działanie moczopędne, ponieważ w większości składają się z wody, co jest korzystne dla naszego układu moczowego oraz nerek. Te słoneczne owoce zawierają duże ilości błonnika, który wspomaga perystaltykę jelit. Błonnik w naszych jelitach działa jak szczotka, która wymiata całą ich zawartość, dlatego jest skuteczny w walce zaparciami. Warto wspomnieć, że mają niski indeks glikemicznym i są niskokaloryczne. Co jest niezwykle ważne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, których dieta powinna opierać się przede wszystkim na produktach o niskim indeksie glikemicznym.
Od zawsze uważano, że pomidor to warzywo, dlaczego teraz zaczęto się nad tym zastanawiać i dlaczego pomidor jest owocem. Tylko z jednego względu, botanika klasyfikuje go jako mięsistą jagodę, z pestkami, która wyrasta z kwiatów.
Skoro już wiesz, czym jest pomidor, koniecznie wykorzystaj go w jeszcze większej ilości Twoich dań. Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie, a mi nie pozostaje nic innego jak życzyć Ci smacznego!