Olej kokosowy rafinowany, czy nierafinowany? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kokos, czyli owoc palmy kokosowej to bardzo popularny na całym świecie produkt spożywczy. Powstają z niego wiórki kokosowe, olej kokosowy, woda kokosowa oraz mleczko kokosowe. Każdy z tych produktów ma w sobie charakterystyczny smak, który uwielbia wiele osób. Palma kokosowa pochodzi najprawdopodobniej z południowo-wschodniej Azji, choć swoich krewnych ma również w Ameryce Południowej i Środkowej.
Szczególną popularnością cieszy się olej kokosowy. Uznawany za prawdziwy „superfood” kilka lat temu szturmem podbijał świat dietetyczny. Jednak z czasem zaczął wzbudzać mieszane emocje. Pomimo tego, że olej kokosowy wytwarzany jest poprzez tłoczenie miąższu orzechów kokosowych, a więc produktu roślinnego to zawiera w sobie dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Warto wiedzieć, że spożywanie tych kwasów w nadmiarze może spowodować podniesienie poziomu cholesterolu LDL, co w dłuższym czasie może doprowadzić do chorób sercowo-naczyniowych takich jak miażdżyca, zatory, udar czy choroba niedokrwienna serca. Z obecności kwasów nasyconych wynika również stała konsystencja w temperaturze pokojowej.
Na sklepowych półkach można spotkać dwa rodzaje oleju / masła kokosowego- rafinowany i nierafinowany. Jeśli zastanawiacie się, który wybrać to najpierw warto dowiedzieć się, na czym polega różnica.
Rafinacja oleju polega na oczyszczeniu go z substancji, które są niekorzystne pod względem zdrowotnym. Odbywa się to za pomocą kilkukrotnego działania temperaturą, wodą oraz substancjami chemicznymi na olej. Taki rafinowany olej kokosowy ma dłuższy termin ważności oraz ma wyższą temperaturę dymienia, przez co nadaje się do gotowania i smażenia na nim produktów spożywczych. Rafinacja powoduje również, że zostaje on pozbawiony charakterystycznego kokosowego smaku i zapachu, przez co może być to dobry wybór dla osób, które nie lubią tego aromatu. Taki rafinowany olej nadaje się również do dań na zimno, np. sałatek, jednak oczyszczenie substancji szkodliwych powoduje również zmniejszenie wartości odżywczych.
Olej kokosowy nierafinowany nie jest poddany procesom oczyszczania, przez co jest bardziej bogaty w składniki odżywcze. Co za tym idzie, ma również zachowany smak i zapach tradycyjny dla kokosa. Na takim oleju nie powinno się smażyć, ponieważ punkt dymienia wynosi 177 stopni Celsjusza. Punkt dymienia jest to taka wartość temperatury, w której następuje dymienie tłuszczu, a więc rozpad jego składników. Substancje, które wówczas powstają, mogą być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego tak ważna jest znajomość tego określenie. Dla oleju kokosowego rafinowanego punkt dymienia wynosi 205 st. C, dlatego dużo lepiej nadaje się on do smażenia.
Wiadomo już, czym się różnią, ale jak wybrać który jest lepszy?
Wszystko zależy od tego, do czego będziesz go stosować. Jeśli chcesz przygotować danie smażone na tłuszczu, to wybierz olej kokosowy rafinowany. Jeśli interesuje Cię dodatek do sałatek, owsianek czy zup to możesz sięgnąć po olej kokosowy nierafinowany. Ten pierwszy będzie mniej alergizujący i wyczuwalny w daniu, natomiast drugi będzie bogatszy w składniki mineralne i witaminy, a więc zdrowszy.
A więc olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany? Ogólnie olej kokosowy nie jest zbyt zdrowy i nie powinien występować w naszej diecie jako podstawowy rodzaj tłuszczów. Może stanowić urozmaicenie dla oliwy lub masła, ale nie tylko na nim powinna się opierać nasza dieta.