Na czym smażyć naleśniki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Naleśniki to danie, które wielu z nas kocha. Nie tylko dorośli, ale także dzieci. Naleśniki możemy przygotować na słodko i to była najpopularniejsza wersja, jednak z czasem to naleśniki wytrawne zyskały dużą popularność. Naleśniki można podawać z przeróżnym nadzieniem, co wpływa dodatkowo na ich popularność. Sprawia to bowiem, że są uniwersalne i nigdy się nie nudzą.
Na czym smażyć naleśniki? Najlepiej robić to bez użycia tłuszczu. Tak, jest to możliwe, w tym celu jednak niezbędna jest naprawdę dobra patelnia, taka z nieprzymierzalną powłoką. Poza tym powinna być naprawdę dobrze nagrzana. Jeśli smażysz na tłuszczu, pamiętaj, by nie dodawać go zbyt dużo. Możesz sięgnąć po:
- oliwę z oliwek - najlepiej o delikatnym smaku;
- olej kokosowy - zwłaszcza do naleśników na słodko,
- olej z awokado - użyj małej ilości;
- olej rzepakowy - koniecznie ten w ciemnej butelce,
w ostateczności możesz też sięgnąć po masło klarowane, jednak nie jest to preferowany wybór.
Chcesz przygotować smaczny obiad, który przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom? Koniecznie postaw na naleśniki. To danie, które sprawdza się zawsze. Zastanawiasz się jak zrobić je w prosty sposób? Sięgnij po wyróżnione propozycje na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden prosty przepis na naleśniki. Dzięki temu będziesz mieć możliwość poeksperymentować z ich smakiem, aromatem i teksturą.
Jednym z najczęstszych pytań jest na czym najlepiej smażyć naleśniki. To pytanie bardzo trafne, gdyż nie wszystkie tłuszcze nadają się tak samo do smażenia. A więc jaki olej wybrać? To, na jakim oleju usmażysz naleśniki, jest ważne nie tylko dla smaku, ale także dla zdrowia. Najlepiej do smażenia sprawdza się oliwa z oliwek. Oliwa posiada wysoki punkt dymienia, dlatego świetnie sprawdzi się do smażenia. Oliwa ekstra virgin posiada punkt dymienia do 207°C. Temperatura smażenia na głębokim tłuszczu wynosi około 150-200°C, dlatego oliwa z oliwek jest bezpiecznym wyborem, jeśli chodzi o smażenie. Oliwa z oliwek jest również tłuszczem wydajnym, ponieważ podczas ogrzewania zwiększa swoją objętość, dlatego wykorzystamy jej zdecydowanie mniej niż oleju rzepakowego, masła klarowanego czy smalcu. A co to jest punkt dymienia? Jest to najniższa temperatura, w której tłuszcz zaczyna dymić - w wyniku działania zbyt wysokiej temperatury z cząsteczek tłuszczu powstają wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol. Im wyższa jest temperatura dymienia tłuszczu, tym do wyższych temperatur możemy go rozgrzać. Jednak jeśli nie lubisz jej smaku - zwłaszcza w przypadku słodkich naleśników, możesz postawić na inny tłuszcz.
Zastanawiasz się jak usmażyć naleśniki na patelni, by były najzdrowsze? Najlepiej pomiń dodatek tłuszczu. Dzięki temu będą one nie tylko bardziej chrupiące, ale również zdrowsze. By móc jednak pozwolić sobie na smażenie bez dodatku oleju, musisz mieć odpowiednią patelnię. Świetnie sprawdzi się patelnia do naleśników, jednak nie musisz kupować takiej specjalnej. Istotne, by naleśniki do niej nie przywierały, tylko tak łatwo można stworzyć je bez użycia jakiegokolwiek tłuszczu.