Na co szkodzą orzechy włoskie? Co jeszcze warto wiedzieć?
Orzechy włoskie to niezwykle zdrowy dodatek do diety, jednak nie każdy może sobie pozwolić na ich częste spożywanie. W niektórych przypadkach mogą być nawet niebezpieczne. Na co szkodzą orzechy włoskie? Orzechy te zawierają sporo błonnika i tłuszczu, co w niektórych przypadkach nie jest dobrą kombinacją. Nie są one polecane:
- w przypadku kamicy nerkowej,
- po resekcji woreczka żółciowego,
- przy zapaleniu trzustki,
- w przypadku uchyłków jelita,
- gdy występuje alergia na orzechy.
Zjedzenie zbyt wielu orzechów włoskich może powodować uczucie wzdęcia, ból brzucha, zgagę i nudności. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest obecność garbników i fitynianu. Okazuje się bowiem, że substancje te są bardzo trudne do strawienia. Należy zatem podkreślić, że orzechy to ciężkostrawna przekąska. Mogą one pogłębić ich dolegliwości i przyczynić się do występowania zaparć, wzdęć czy dolegliwości bólowych. Zwłaszcza jeśli spożywając je, nie zadbamy o odpowiednią ilość napojów w ciągu dnia. Ze względu na dużą ilość tłuszczu będą działać szkodliwie dla osób na diecie niskotłuszczowej.
Jeśli zastanawiasz się czy orzechy włoskie mogą zaszkodzić, to odpowiedź brzmi tak. Może to dziwić, gdyż orzechy uważane są za bardzo zdrowe produkty. Warto jednak pamiętać, że wszystkie produkty mogą być szkodliwe, w zależności od naszego stanu zdrowia, ale również ilości, jaką spożywamy. Szkodliwość orzechów nie jest duża, chyba, że mamy na nie alergię. Wtedy ich spożycie może zagrażać życiu. Jednak generalnie wpływ na zdrowie pozostaje pozytywny. Oczywiście nadmiar orzechów nie będzie jednak dla nas dobry. Mają one sporo błonnika i kalorii. Zbyt duża ilość błonnika może negatywnie wpływać na stan układu pokarmowego. Natomiast zjadanie produktów o dużej kaloryczności, w dużej ilości może niestety wpłynąć negatywnie na naszą masę ciała i zwiększać prawdopodobieństwo nadwagi, czy otyłości. A więc ile orzechów można zjeść w ciągu dnia? Zalecaną ilością orzechów włoskich dziennie jest 7 całych orzechów łuskanych. Taka porcja z jednej strony dostarcza organizmowi wielu niezbędnych składników, z drugiej – nie powoduje negatywnych konsekwencji (np. nadmiaru kalorii i przybierania na wadze). Jest to porcja o masie 30-35 g.
Dla ogółu społeczeństwa spożywanie orzechów włoskich będzie niezwykle korzystne. Są one bowiem produktem niezwykle zdrowym. Orzechy włoskie stosowane są w profilaktyce osteoporozy, cukrzycy i Alzheimera. Witaminy w orzechach włoskich to także te z grupy B, zwłaszcza wspierająca układ nerwowy witamina B6 i kwas foliowy, czyli witamina B9. Odnajdziemy w nich również witaminę A i C. Działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Zapobiegają powstawaniu miażdżycy, która jest podłożem większości chorób wynikającej z diety bogato tłuszczowej. Obniżają także ciśnienie krwi, cholesterol i ryzyko depresji. Badania wykazały, że wystarczy jeść ich garść dziennie, aby schudnąć i obniżyć poziom cholesterolu. Ze względu na dużą ilość fosforu, który doskonale wpływa na pracę mózgu, orzechy polecane są dla uczących się. Są także dobrym źródłem żelaza.