Ksylitol czy erytrytol, który zdrowszy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Wiele osób ze względu na stan zdrowia, czy chęć zadbania o swoją gospodarkę cukrową, chce zrezygnować ze spożycia cukru. I choć to słuszna decyzja, pojawia się pytanie czym go zastąpić. Obecnie niezwykle polecane są zwłaszcza dwa słodziki: erytrytol i ksylitol. Rezygnacja z cukru na rzecz ksylitolu lub erytrytolu jest dobrą decyzją praktycznie dla wszystkich osób, bez względu na stan ich zdrowia.
Wiele osób zastanawia się, który słodzik jest zdrowszy: ksylitol czy erytrytol. Odpowiedź nie jest jednak taka prosta. Obie substancje są do siebie podobne i wykazują podobne działanie zdrowotne. Dlatego ciężko wybrać, co jest lepsze. Wybierając dobry dla siebie słodzik, możesz jednak kierować się tymi zasadami:
- Jeśli używasz słodzików w dużej ilości i nie chcesz dostarczać zbyt dużej ilości kalorii w taki sposób - sięgnij po erytrytol.
- Jeśli szukasz słodzika, którego smak będzie bardziej przypominał cukier - wybierz ksylitol.
- Jeśli zależy Ci na jak najmniejszym indeksie glikemicznym najlepszy wybór to erytrytol.
- Jeśli źle tolerujesz łatwo fermentujące cukry, uważaj na oba, jednak pamiętaj, że erytrytol jest zwykle lepiej tolerowany, więc stanowi lepszy wybór.
Zarówno ksylitol, jak i erytrytol to zdrowszy, a przy tym naturalny, odpowiednik cukru. Oba słodziki zapobiegają próchnicy, ksylitol poprawia mineralizację kości i wzmacnia odporność, erytrytol wykazuje działanie przeciwutleniające i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Erytrytol i ksylitol stanowią zdrowsze i mniej kaloryczne zamienniki cukru. Są polecane diabetykom, osobom otyłym, ale też każdemu, kto chce odżywiać się zdrowiej, a nie chce rezygnować ze słodkiego smaku. Różnią się jednak one między sobą.
Erytrol wygląda tak samo, jak cukier stołowy (sacharoza), ma postać przezroczystych kryształków. Tak samo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Słodzik ten nie jest metabolizowany przez człowieka i zostaje wydalany wraz z moczem, przez co jest polecany także dla diabetyków. Nazywany jest on najzdrowszym cukrem świata. Ma słodkość około 60-80% sacharozy.
Ksylitol to cukier pochodzący z drewna brzozy lub kukurydzy, a konkretnie alkohol cukrowy. Ksylitol w przeciwieństwie do cukru nie fermentuje w przewodzie pokarmowym i jest powoli przetwarzany w organizmie. Ksylitol ma mało kalorii – w okolicy 240 kalorii na 100 gramów, czyli około 40% mniej od białego cukru. Jego indeks glikemiczny to 7, a więc około 10 razy mniej niż zwykły cukier.
Obie substancje wydają się idealnymi zamiennikami dla cukru. Mają jednak pewne minusy. W jednym i drugim przypadku zbyt duża ilość będzie powodować efekt przeczyszczający. Dopuszczalne dzienne dawki bez narażania się na takie ryzyko to od kilkunastu do kilkudziesięciu gramów w zależności od osoby. Teraz gdy już wiesz, czym się różni ksylitol i erytrytol, możesz z łatwością wybrać odpowiedni dla siebie słodzik. Jeśli zastanawiasz się, do czego możesz ich użyć, to zastosowanie jest podobne jak białego cukru. Sprawdzą się zarówno w herbacie, jak i kawie, słodkich deserach, czy jako dodatek do sosów. Jednak warto pamiętać, że oba nie nadają się do wypieku ciast drożdżowych i chleba, ponieważ drożdże nie fermentują polioli.