Kiedy zakwas na żurek jest zepsuty? Co jeszcze warto wiedzieć?
Kiedy zakwas na żurek jest zepsuty? Obok zepsutego zakwasu zwykle ciężko jest przejść obojętnie, nie da się go nie rozpoznać. Jeśli zauważyć jedną z poniższych rzeczy w swoim zakwasie, na pewno jest on zepsuty.
- Pojawiająca się pleśń na powierzchni zakwasu. Jakakolwiek ilość pleśni dyskwalifikuje zakwas z użycia. Nie należy jej ściągać, spleśniały zakwas, trzeba wyrzucić. Jak poznać pleśń na zakwasie? Na powierzchni zakwasu powstanie kożuszek, może on mieć różne kolory i wielkość. Jednak wielkość, czy kolor nie mają znaczenia w przypadku użyteczności. Jeśli zauważysz, nawet najmniejsze ilości pleśni należy zakwas wyrzucić. Toksyny obecne w pleśni mogą prowadzić nie tylko do zatrucia, ale także do rozwoju alergii, chorób układu oddechowego, chorób wątroby, wrzodów, krwawień w jelitach. Mikotoksyny mogą mieć również niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Nie pomoże także obróbka termiczna. Toksyny z pleśni będą się kumulować w produkcie nawet po jego podgrzaniu.
- Ostry i nieprzyjemny zapach - zwłaszcza, gdy podobny jest do zepsutej ryby. Należy go spisać na straty i wylać. Jak odróżnić normalny zapach zakwasu od tego zepsutego? Choć zakwas również ma intensywny zapach, to zwykle jest on przyjemny. Dlatego, dopiero gdy zakwas pachnie niemiło, nieco rybio, wtedy należy go wylać.
Teraz gdy już wiesz, po czym poznać zepsuty zakwas, nie musisz obawiać się, że niechcący użyjesz zepsutego zakwasu. Warto wiedzieć, że zakwas raczej nie psuje się łatwo, czy często. Są to pojedyncze sytuacje. Zwykle do zepsucia dochodzi, gdy naczynie, którego używaliśmy, nie było odpowiednio umyte albo, gdy zakwas nie miał odpowiedniego dostępu do świeżego powietrza. Ile czasu może stać zakwas? Domowy zakwas można przechowywać w lodówce w szklanej butelce przez maksymalnie 14 dni.
Na powierzchni zakwasu czasami można zaobserwować jasną pianę. Wiele osób obawia się, że jest ona niebezpieczna i może być groźna da zdrowia. Tak nie jest. Jej pojawienie się na zakwasie jest zupełnie normalnym zjawiskiem związanym z przeprowadzaniem fermentacji. Problemem jest pojawienie się pleśni. Piana jednak nią nie jest. Pianę możesz zebrać z powierzchni i wymieszać zakwas.
Żurek na zakwasie to zupa najczęściej podawana na Wielkanoc, ale żurek można zrobić także na zwyczajny rodzinny obiad. Tradycyjny żur na zakwasie jest bardzo dobry, ale tę zupę możesz przygotować na kilka sposobów. W zależności od wybranych dodatków zupa będzie smakować nieco inaczej. Żur to tradycyjnie zupa przyrządzana na bazie mięsnego wywaru zagęszczanego zakwasem chlebowym, zwykle z mąki żytniej mająca charakterystyczny kwaśny smak. Specjalność regionalnej kuchni polskiej, białoruskiej, czeskiej i słowackiej. Żurek wielkanocny można przygotować na zakwasie kupnym, ale jeśli ma się ochotę, można taki zakwas zrobić samemu w domu. Wystarczy dosłownie parę minut, aby go przygotować. Później zakwas robi się już sam. Należy zamieszać go tylko raz dziennie. Po ok. 5 dniach zakwas jest gotowy. Chcąc przyśpieszyć fermentację zakwasu, należy dodać łyżkę zakwasu żytniego lub skórkę razowego chleba.