Kiedy rabarbar jest trujący? Co jeszcze warto wiedzieć?
Rabarbar to produkt, który zawiera spore ilości substancji biologicznie czynnych, dlatego warto włączyć go do diety. To najbardziej powszechnych odmian rabarbaru możemy zaliczyć rabarbar ogrodowy, lekarski lub kędzierzawy. W dalszej części dowiesz się, czy rabarbar jest trujący. Rabarbar chętnie wykorzystywany jest w kuchni do przygotowania wielu ciekawych potraw. Rabarbar posiada dość szerokie zastosowanie w kuchni. Z rabarbaru często przygotowywane są pyszne desery. Dodatkowo wykorzystuje się go do zrobienia sorbetów, galaretek oraz przetworów (np dżemów, syropów czy kompotów). Najczęściej jednak z dodatkiem rabarbaru przygotowywane są ciasta drożdżowe, tarty oraz strudle.
A więc kiedy rabarbar jest trujący? Liście rabarbaru zawierają toksyczne związki, dlatego trzeba odciąć je od razu po oderwaniu łodygi. Niedojrzały rabarbar również może być szkodliwy, dlatego najlepiej wybierać dojrzały rabarbar, który cechuje się bordowym zabarwieniem. Rabarbar przed spożyciem należy dokładnie obrać z włókien. Mimo wielu cennych właściwości rabarbaru nie powinniśmy spożywać go zbyt często - jest to spowodowane obecnością kwasu szczawiowego, który może przyczyniać się do powstawania kamicy nerkowej. Zatrucie kwasem szczawiowym może powodować biegunki, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.
Rabarbar posiada wiele właściwości zdrowotnych. Stanowi on doskonałe źródło witamin oraz składników mineralnych. Do witamin obecnie w rabarbarze możemy zaliczyć witaminę A, witaminę C oraz witaminę E. Natomiast do składników mineralnych zaliczymy magnez, potas, sód, żelazo oraz wapń. Rabarbar jest także niskokaloryczny, dlatego warto wykorzystać go w diecie redukcyjnej. Dodatkowo rabarbar wykazuje działanie przeciwzapalne. Jest bogaty w fitoestrogen, czyli naturalne związki, które występują w roślinach i posiadają właściwości grzybobójcze oraz przeciwutleniające. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy przyczynia się do zmniejszenia produkcji wolnych rodników oraz do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych, a także do opóźnienia procesów starzenia się organizmu.
Podsumowując: wiesz już, kiedy jest rabarbar oraz co zrobić z jego wykorzystaniem. Rabarbar stanowi doskonałe przełamanie mięs, dlatego warto przygotować pyszny sos z jego udziałem. Rabarbar wykorzystuje się w kuchni do przygotowania dań na słodko oraz na słono. Łodyga rabarbaru jest delikatnie kwaskowata, dlatego potrawy przygotowane z jej wykorzystaniem są bardzo orzeźwiające. Posiada on również spore ilości witamin oraz składników mineralnych, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Rabarbar jest także źródłem kwasu szczawiowego, który spożywany w nadmiernych ilościach może prowadzić do rozwoju kamicy nerkowej - osoby zmagające się z kamieniami nerkowymi nie powinny spożywać rabarbaru. W rabarbarze część jadalną stanowi łodyga, liście należy obciąć, najlepiej bezpośrednio po zerwaniu łodygi rabarbaru.