Kiedy pić olej lniany? Co jeszcze warto wiedzieć?
Len zwyczajny to roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu. Obecnie jest rośliną uprawną również w Polsce, choć czasami dziczeje. To wysoka roślina z prostą cienką łodygą zakończona kwiatami o biało-niebieskiej barwie. Torebki nasienne zawierają około 10-12 oleistych nasion, które w przemyśle spożywczym znajdziemy właśnie pod nazwą siemienia lnianego.
Siemię lniane jest bardzo popularne ze względu na swoje wartości odżywcze. 100 g nasion siemienia dostarcza około 530 kcal, w tym 18 g białka, 30 g węglowodanów i 42 g tłuszczów, szczególnie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Siemię lniane zawiera również wiele witamin tj. witamina C, B1, B2, B3, B6, B12 oraz witaminę E. I choć nie należy zapominać o jej wartościach, to nie to sprawiło, że był to bardzo popularny środek w życiu naszych babć. Bardzo często nasiona lnu zwyczajnego dodawano podczas pieczenia chleba czy jako posypkę do innych wypieków. Obecnie siemię lniane wykorzystuje się również jako dodatek np. do owsianek.
Z nasion pozyskuje się również olej lniany, który można wykorzystywać jako dodatek na zimno np. do sałatek. Wzbogaca on dietę w istotne dla zdrowia kwasy tłuszczowe wielonienasycone, które szczególnie polecane są dla osób, u których istnieje lub jest ryzyko choroby układu krążenia, chorób o podłożu zapalnym, nadciśnienia, miażdżycy czy hipercholesterolemii. Doceniany jest także w kosmetyce, gdzie dodawany jest do środków przyspieszających regenerację skóry, odżywczych i przeciwzmarszczkowych. Stosowany jest także do olejowania włosów, które ma za zadanie odżywić i poprawić ich strukturę. To również super pomysł, jeśli szukamy wielofunkcyjnego i dobrego dla zdrowia podarunku np. dla babci.
Olej lniany uważany jest za jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, głównie dlatego, że jego skład w 50% to kwasy omega 3. Kwasy te mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego i prawidłowego rozwoju mózgu. Dlatego też olej lniany może spokojnie być spożywany przez dzieci, dorosłych i osoby starsze. Dzieci wesprze w nauce i rozwoju umysłowym, dorosłych wspomoże w walce ze stresem dnia codziennego, a osobom starszym na dłużej pozwoli cieszyć się dobrym stanem umysłowym.
Kiedy pić olej lniany? Najczęściej picie oleju lnianego kojarzone jest z chęcią zadbania o swoją masę ciała. Według teorii wspomaga on rozkład tłuszczu spożywanego w ciągu dnia, a co za tym idzie, wspomaga spalanie kilokalorii z diety. W tej sytuacji zauważyć można rezultat po dwóch tygodniach stosowania suplementacji na noc. Jednak dla pełnych efektów konieczne jest zastosowanie również deficytu kalorycznego oraz aktywności fizycznej. Od samego oleju lnianego niestety nie da się schudnąć.
Jak pić olej lniany by był najlepszy dla nas? Według niektórych ekspertów najlepsze efekty z picia oleju lnianego otrzymuje się, pijąc go na czczo lub na żołądek, który jest pusty, czyli 3 godziny po jedzeniu. Najzdrowszym rozwiązaniem jest picie go bez żadnych dodatków, jednak nie wszyscy dadzą radę przełknąć łyżkę oleju tak po prostu. Wówczas warto dodać olej lniany do posiłku, jednak nie może być to posiłek, który zostanie poddany obróbce termicznej, bo wówczas olej straci wszystkie swoje właściwości. Można dodać go do śniadania np. twarożku i zastosować zamiast śmietany lub jogurtu.
Ile pić oleju lnianego? Tak naprawdę nie potrzeba go wiele, a liczy się regularność. Według badań już 3 ml oleju dziennie spożywanego przez 6 tygodni wystarczy by znacznie poprawić swój wygląd i stan skóry. W przypadku leczenia zaparć olej lniany powinien być stosowany przynajmniej 4 tygodnie, choć pierwsze efekty będą widoczne już po dwóch tygodniach regularnego spożywania.