Jedno piwo ile to wódki? Co jeszcze warto wiedzieć?
Piwo to najstarszy napój alkoholowy spożywany na świecie. Produkuje się poprzez fermentację słodu jęczmiennego i chmielu oraz drożdży piwnych. Piwo może być produkowane ze słodu ciemnego i jasnego, czemu zawdzięcza ono swój kolor. Wyróżnić możemy piwa górnej fermentacji (ale), która zachodzi w wyższych temperaturach oraz piwa niskiej fermentacji (lager), która zachodzi w niższych temperaturach. W dalszej części dowiesz się, ile czystego alkoholu etylowego zawiera butelka piwa. Przelicznik ile gram alkoholu, zawiera piwo, może przydać się w sytuacji, w której chcemy kontrolować czy spożywane ilości alkoholu mieszczą się w bezpieczny granicach, czy nie.
Wódka jest wysokoprocentowym alkoholem powstającym z destylacji zacieru zbożowego lub ziemniaczanego. Wódka jest alkoholem znanym już w czasach średniowiecza. Wódkę wytwarza się ze spirytusu i dodatku wody. Wyróżniamy trzy rodzaje spirytusu: wyborowy, luksusowy i zwykły - z czego luksusowy ma najmniej zanieczyszczeń. Odpowiednio do nazwy spirytusu nazwy swe mają także wódki: luksusowa, czysta zwykła i wyborowa. Wyróżnia się także wódki gatunkowe produkowane z dodatkiem fermentowanych owoców świeżych lub suszonych, ziół i przypraw lub soków owocowych. Wódkę często wykorzystuje się do przygotowania drinków lub nalewek. Jako mniej oczywiste wódkę można wykorzystać jako dodatek do ciast, aby były bardziej puszyste. Dodatkowo możemy wykorzystać ją do podkreślenia smaku oraz zapachu sosów.
A więc jedno piwo ile to wódki? Do oszacowania tej wartości najlepiej skorzystać z pojęcia standardowej jednostki alkoholu, która odpowiada 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Pół piwa 5% o pojemności 500 ml zawiera jedną standardową jednostkę alkoholu, co odpowiada 25 ml wódki. Zatem jedno piwo 5% o pojemności 500 ml zawiera około 50 ml wódki.
Piwo to napój alkoholowy, który najczęściej spożywany jest podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi. Posiada ono jednak zastosowanie w kuchni. Piwo jasne możesz wykorzystać do przygotowania potraw mięsnych, naleśników oraz sosów. Piwo ciemne świetnie sprawdzi się do przygotowania dań z wykorzystaniem serów, jako dodatek do ciast oraz mięs. Piwo korzenne możesz natomiast wykorzystać do aromatyzowania ciast oraz do przygotowania pysznego grzańca. Jako przykład potraw z wykorzystaniem piwa można wymienić zupę pewną, krążki cebulowe w cieście piwnym, ciastka piwoszki, kurczaka pieczonego w piwie lub naleśniki z piwem.
Podsumowując: wiesz już ile kieliszków wódki znajduje się w piwie. Zawartość wódki w piwie może być jednak różna - wszystko zależy od zawartości procentowej alkoholu w piwie oraz od jego objętości. To ile alkoholu znajduje się w piwie, możesz odczytać na butelce lub puszce. Piwo często spożywane jest podczas imprez rodzinnych lub ze znajomymi, często podawane jest również podczas grilla. Piwo spożywane w nadmiarze ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu – może wpływać na zwiększenie ryzyka rozwoju miażdżycy lub zapalenia trzustki.