Jeden dekagram ile to gramów? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jednostki masy, to niezwykle ważna rzecz. Przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek przygotowywał przepis. Choć część z nich zaopatrzona jest w domowe przeliczniki miar, to jednak w większości ilość produktów podawana jest również w tradycyjnych jednostkach. To dlatego, że pozwala to na bardzo precyzyjne odmierzenie ilości danego składnika, co w niektórych przypadkach jest bardzo ważne. Czasami, gdy odpowiednie proporcje pomiędzy składnikami zostaną zaburzone, danie po prostu nie wyjdzie. W trakcie niektórych diet równie ważne jest zachowanie odpowiednich ilości makro składników, dlatego ilość produktów odmierza się niezwykle precyzyjnie, tak jest, chociażby w przypadku restrykcyjnej diety ketogenicznej. I choć jednostki są powszechnie stosowane, czasami możemy zastanawiać się, ile produktu należy dodać, dzieje się tak, gdy produkt, który posiadamy, opisany jest w zupełnie inny sposób, niż ten w przepisie.
Dekagramy, to jednostka masy, która niezwykle często gości w różnych recepturach. Gdy pojawi się w przepisie, może pojawić się pytanie - jeden dekagram ile to gramów. Deko lub deka to przedrostek, który określa jednostki miary dziesięć razy większe od podstawowych. Nazwa przedrostka bierze się z języka greckiego. Oznacza on po prostu dziesięć. To oznacza, że 1 dekagram odpowiada 10 gramom. Jeśli więc w przepisie odnajdziesz adnotację, że potrzeba użyć w nim 20 deka jakiegoś produktu, to będzie to 200 g.
W Internecie można spotkać się z różnymi narzędziami, które ułatwiają cały proces liczenia. Jednak niepotrzebny jest kalkulator, czy przelicznik, by przeliczyć dekagram na gramy. Wystarczy tylko sprawdzony sposób, który w dodatku jest bardzo prosty.
Jak więc obliczyć "1 dag ile to g"? Najłatwiej zapamiętać, że przedrostek deka to 10. Jeśli więc znajdziesz skrót "dag" w przepisie, a zastanawiasz się ile to gram, wystarczy, że dodasz do pojawiającej się liczby jedno zero. To najprostszy sposób na to jak przeliczyć - deko ile gram.
Dekagramy zwykle pojawiają się w starszych przepisach, obecnie znacznie bardziej popularne są gramy. To dlatego, że wiele kuchni wyposażonych jest w bardzo dokładne wagi kuchenne, które pozwalają precyzyjne odmierzenie nawet małych ilości produktów. Jest to bardzo duże ułatwienie. Jednak, gdy sięga się po starsze zapiski, zwłaszcza te z babcinych zeszytów, to wtedy najczęściej spotykaną jednostką miary są właśnie dekagramy. Jednak w przypadku akurat tej jednostki, przy zamianie na gramy, nie trzeba na szczęście korzystać ze skomplikowanych kalkulatorów. Wystarczy pomnożyć całość razy 10 lub po prostu dodać jedno zero na końcu.
Jednostki masy, to określenia, przy pomocy których możemy wagę poszczególnych przedmiotów.
W kuchni zwykle stosujemy zwykle:
- gramy,
- kilogramy,
- dekagramy.
Raczej nie spotkamy się w przepisach z miligramami, czy tonami, chyba że pracujemy w restauracjach, czy innych obiektach żywienia zbiorowego. Podstawową jednostką jest kilogram, jednak w kuchni częściej używa się gramów. Zwłaszcza gdy gotuje się dla małej liczby osób.