Jakiej mąki użyć na pierogi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Pierogi to jeden z tych przysmaków, których nie trzeba nikomu przestawiać. By były jak najlepsze, przydaje się ciekawy farsz, ale również delikatne ciasto na pierogi. Idealne proporcje w cieście uzyskuje się poprzez dobranie odpowiedniej mąki. A więc jaka mąka na pierogi będzie najlepsza?
Tradycyjnie do przygotowywania ciasta na pierogi używa się mąki pszennej o typie 500 lub 650. Mąka 650 używana jest głównie do wyrobu wszelakiego pieczywa. Bułki czy chleby bardzo często powstają przy użyciu tej odmiany. Z tej mąki ciasto wychodzi niezwykle lekkie i elastyczne. Jest to więc najlepsza opcja. Dobrze sprawdza się też mąka tortowa.
Można jednak eksperymentować i przygotowywać pierogi również z innych mąk:
- orkiszowej,
- owsianej,
- żytniej,
- gryczanej,
- ryżowej.
W przypadku mąk bezglutenowych warto połączyć kilka rodzajów razem, by uzyskać idealną mieszankę. To pozwoli ograniczyć rozrywanie i rozklejanie pierogów.
Również typ mąki może się zmieniać. Osoby, które są na diecie redukcyjnej, mogą woleć pierogi o większej zawartości błonnika. W takiej sytuacji dobra jest mąka pełnoziarnista. Jeśli zależy nam na tym, by ciasto wciąż było delikatne, warto zmieszać większy typ z tym mniejszym.
Jak najprościej przygotować ciasto na pierogi?
- Potrzebujesz tylko mąki, ciepłej wody i szczypty soli.
- Wszystkie składniki wymieszaj razem, tak by powstało gładkie i elastyczne ciasto. Nie dodawaj zbyt dużo wody.
- Ciasto przykryj ściereczką i odstaw na 10 minut.
Z takiego ciasto możesz wykonać każdego rodzaju pierogi. To najbardziej podstawowy przepis. Jednak można je również stworzyć z np. ciasta drożdżowego, czy kruchego. Te rodzaje ciasta są jednak nieco bardziej pracochłonne.
To opcja, która sprawdzi się zarówno do pierogów ruskich, jak i wszystkich innych propozycji. Najpopularniejsze rodzaje farszów do pierogów to:
- z mięsem,
- z kapustą i grzybami,
- z kaszą i grzybami,
- ze szpinakiem i serem feta,
- z ziemniakami i twarogiem,
- z serem na słodko,
- z owocami.
Typ mąki określa zawartość popiołu, czyli substancji wzbogacających. Im wyższy typ mąki, tym więcej znajdziemy w mące tzw. okrywy owocowo-nasiennej ziarna. Czyli jest ona bardziej bogata w różne substancje i witaminy. Typ mąki wpływa na ostateczny smak pierogów, dodatki pełnią rolę drugorzędną. Do pierogów zwykle używa się tej o najniższym możliwym typie. Najlepsza do ciasta jest ta o typie 450. To sprawdzona opcja, która nie wpływa negatywnie na jakość tej potrawy.
Choć można znaleźć pierogi już w większości sklepów, czy restauracji to najlepsze są te domowe. Są dużo bardziej delikatne i co najważniejsze świeże. W dodatku, choć większość sklepowych produktów ma już naprawdę dobre składy, to jednak w tych domowych ma się gwarancję najlepszych składników. Tylko w tym wypadku można przygotować idealny farsz, z dodatkiem świeżych przypraw i ziół.
Teraz gdy wiesz już jaki typ mąki do pierogów możesz sięgnąć po ciekawe przepisy na te domowe smakołyki. Dobre inspiracje na to danie znajdziesz w tym wpisie. Wszystkie składniki bez problemu znajdziesz na pewno w swojej spiżarni.