Jakie wino dodać do bigosu? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jakie wino do bigosu wybrać? Choć może się wydawać, że rodzaj trunku nie jest istotny, a liczy się tylko to, że zawiera procenty, nie jest to prawda. Wybierając wino do potrawy, należy dobrać je do smaku dominujących składników, by całość odpowiednio się komponowała. Do bigosu najlepiej sprawdza się:
- czerwone wino wytrawne - najlepiej nieco wytrawne i kwaskowe,
- czerwone wino półwytrawne - wybierz trunek o delikatnym smaku i owocowym aromacie,
- białe wino wytrawne - idealnie sprawdzi się chardonnay.
"Czerwone czy białe?" - to pytanie zwykle pojawia się przy wyborze odpowiedniego trunku. W przypadku bigosu odpowiedź nie jest jednak taka prosta. Jakie wino pasuje do bigosu? Najlepiej sprawdza się trunek wytrawny. Z charakterystycznymi nutami goryczki i kwasowości. Takie wino wspaniale współgra ze smakiem kiszonej kapusty, ale i bigosu. Najlepszy wybór stanowi więc zarówno biały, jak i czerwony trunek jednak w wersji wytrawnej. Możesz dodać również wino półwytrawne czerwone do bigosu, jednak nie jest to tak popularna opcja. Najlepsze będzie takie o niezwykle mocnym owocowym aromacie. To dobry wybór, gdy przygotowujemy bigos z dodatkiem suszonych owoców. Wino możesz również podać do bigosu, jako trunek. Najlepszy wybór stanowi głównie wino wytrawne, jednak jeśli jest to dla Ciebie zbyt ciężka opcja, możesz też sięgnąć po półwytrawne. Przyrządzając tradycyjny bigos z winem i śliwkami, powinniśmy dolać wybrany przez nas trunek do miękkiej kapusty czekającej w garnku. W dalszej kolejności powinniśmy dodać inne składniki – grzyby, mięso, cebulę, śliwki oraz przyprawy. Całość powinniśmy dusić przez przynajmniej 40 minut. Pamiętajmy, że bigos z winem smakuje najlepiej po dwu- bądź trzydniowym okresie dojrzewania w garze i kilkukrotnym podgrzaniu.
Jak dodawać wino do bigosu? Jednorazowo najlepiej wlać od pół do całej szklanki trunku. Jeśli mamy duży garnek kapuścianej potrawy, można dodać do niego nawet butelkę wina. Całość należy dusić możliwie długo.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić pyszny bigos, to koniecznie sięgnij do wyróżnionych propozycji na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden doskonały przepis na smaczny bigos z kapusty kiszonej i słodkiej.
Czy bigos to zdrowe danie? Wszystko zależy od tego jak je przyrządzimy. Bigos zawiera dużo kapusty kiszonej, która posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Kiszonki są znane ze swoich cudownych właściwości. Jest to źródło witamin i minerałów. Znajdziemy w niej witaminę C, magnez, potas, wapń i żelazo. Jeśli jednak dodamy do niego sporo kiełbasy i wędliny, to zmniejszymy jego prozdrowotne właściwości. Taki bigos będzie nie tylko bardzo ciężkostrawny, ale również obfituje w sól, która w nadmiarze może mieć negatywny wpływ na układ krwionośny i pracę serca. Dodatki, które zwykle lądują w bigosie - takie jak suszone owoce, czy grzyby też mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Staraj się jednak nie wybierać suszonych owoców, które są dodatkowo dosładzane. To sprawi, że będą nie tylko miały wysoki indeks glikemiczny, ale również obfitują w cukry proste, które w nadmiarze są szkodliwe. Jeśli możesz, poszukaj również suszonych owoców, które nie są siarkowane.