Jakie są typy mąki pszennej? Co jeszcze warto wiedzieć?
Mąka, a zwłaszcza pszenna to baza polskiej kuchni. Używa się jej do przygotowania ciast i wypieków, klusek, makaronów, czy chleba. Ciężko wyobrazić sobie gotowanie bez jej używania. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów mąki pszennej. Łatwo się więc pogubić. Oto prosty przewodnik, dzięki któremu dowiesz się, jakie są typy mąki pszennej.
- typ 450 – mąka tortowa - mała zawartość popiołu
- typ 550 – mąka luksusowa - mała zawartość popiołu
- typ 650 – mąka bułkowa - mała zawartość popiołu
- typ 750 – mąka chlebowa - średnia zawartość popiołu
- typ 1050 - średnia zawartość popiołu
- typ 1400 – mąka sitkowa - średnia zawartość popiołu
- typ 1850 – mąka graham - duża zawartość popiołu
- typ 2000 – mąka razowa - duża zawartość popiołu
Warto wiedzieć, jakie są rodzaje mąki i czym się różnią. To niezwykle ułatwia gotowanie. Dzięki temu wiesz, jak używać mąki w najpopularniejszych potrawach, by na pewno się udały. To właśnie od składników dużo zależy. Jeśli postawisz na właściwe, istnieje większe prawdopodobieństwo, że całe danie się uda. Gdy potrzebujesz mąki pszennej pełnoziarnistej, wybieraj te o najwyższym typie, czyli 1850 i 2000, to one zawierają najwięcej popiołu. W diecie jednak wciąż najpopularniejsze są mąki o niskim typie. Nie jest to jednak najlepsza opcja, gdy chcemy zadbać o zdrowie, chyba że borykamy się z bardzo wrażliwym układem pokarmowym. W innym wypadku lepiej raczej postawić na te o wyższym typie.
Typ mąki określa zawartość popiołu, czyli substancji wzbogacających. Im wyższy typ mąki, tym więcej znajdziemy w mące tzw. okrywy owocowo-nasiennej ziarna. Czyli jest ona bardziej bogata w różne substancje i witaminy. Typ mąki to pozostałość popiołu w procentach, pomnożona przez 1000. Przykładowo, typ 450 określa zawartość 0,45%, a typ 2000 zawartość 2,00% substancji mineralnych w mące. Mąkę można też rozpoznawać po kolorze, im bielsza tym ma niższy typ, te brązowe świadczą o wysokiej zawartości cennych substancji mineralnych (czyli jest w niej więcej otrębów, które w procesie mielenia oddzielają się od bielma ziarna zbóż).
Mąka pszenna jest bogata w skrobię i ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Zawiera spore ilości białka oraz witamin z grupy B i minerały (żelazo, fosfor, magnez, cynk, wapń), a także nieco tłuszczu. Ilość tych związków jest uzależniona od stopnia oczyszczenia pszenicy (czyli od typu mąki). Im wyższy typ mąki, tym także więcej błonnika, który ma mnóstwo cennych właściwości:
- reguluje pracę jelit,
- stabilizuje stężenie cukru we krwi,
- daje poczucie sytości.
Mąka pszenna jest bogata w gluten, dzięki czemu wykonane z niej ciasto szybko rośnie i jest bardzo pulchne. Choć można się obawiać, że duża zawartość glutenu jest dla jelit niebezpieczna, nie jest to prawdą. Dla osób zdrowych, które nie chorują na celiakię, czy chorobę Duhringa, gluten jest bezpieczną opcją. A jego dużą zawartość przydaje się w kuchni - to dzięki niemu wypieki dobrze rosną. Nie musisz wiec rezygnować z mąki pszennej na co dzień. Wybierz jednak taką, która ma wyższy typ, a przy tym większą ilość błonnika, to zdrowa opcja.