Jakie przyprawy dodać do lecza? Co jeszcze warto wiedzieć?
Leczo to danie jednogarnkowe, które przygotowywane jest na bazie warzyw. Czasem do dania dodaje się kiełbasę, boczek lub inny rodzaj mięsa. Tradycyjna potrawa węgierska przygotowywana jest z papryki, cebuli oraz pomidorów, które smaży się na smalcu i doprawia papryką w proszku. W kuchni polskiej leczo chętnie przygotowywane jest w sezonie dojrzewania warzyw, ponieważ są one dostępne w przystępnych cenach. W dalszej części dowiesz się czym doprawić leczo. Przepis na leczo warzywne z kiełbasą jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Nie ma ograniczeń w przygotowaniu leczo - możesz przygotować leczo z cukinii, papryki i pomidorów w puszce lub leczo z papryki, pomidorów i kiełbasy. Jest to bardzo uniwersalne danie i świetnie sprawdzi się do wykorzystania nadmiaru warzyw z lodówki.
A więc jak zrobić leczo? Leczo to danie jednogarnkowe, które przygotowywane jest na bazie świeżych warzyw niekiedy z dodatkiem mięsa. Aby przygotować leczo pokrój w kostkę wszystkie składniki, które zamierzasz wykorzystać do przygotowania dania. Na patelni rozgrzej olej i podsmaż cebulę, a także mięso, jeżeli używasz. Zawartość patelni przełóż do dużego garnka, następnie dodaj do niego pozostałe warzywa pokrojone w kostkę oraz pomidory z puszki. Dodaj odrobinę wody i całość gotuj na średnim ogniu. Pod koniec gotowania leczo dopraw do smaku ulubionymi ziołami, solą oraz pieprzem. Następnie leczo duś pod przykryciem przez około 15 minut. Po tym czasie garnek odkryj i gotuj jeszcze kilka minut, aby woda odparowała.
A jakie przyprawy do leczo najlepiej wykorzystać? Leczo powinno mieć delikatnie pikantny smak, dlatego podstawę do przyprawienia powinna stanowić papryka ostra, płatki chilli oraz pieprz mielony. Do leczo możesz dodać także paprykę słodką lub wędzoną. Świetnie sprawdzą się również zioła, do których zaliczymy bazylię, oregano oraz majeranek. Oczywistym jest również dodanie do leczo soli oraz czosnku.
Czosnek to produkt, który bogaty jest w składniki biologicznie aktywne. Czosnek wykazuje działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze dzięki obecności biologicznie aktywnego składnika – allicyny. Dodatkowo czosnek zawiera składniki mineralne oraz witaminy, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w czosnku możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A. Natomiast składniki mineralne obecne w czosnku to między innymi potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.
Sól w diecie osoby dorosłej powinna stanowić około 5 gram (czyli jedna łyżeczka). Jednak nie powinniśmy jej całkowicie eliminować. Sól stanowi źródło trzech cennych dla naszego zdrowia składników mineralnych: sodu, chloru oraz jodu. Chlor stanowi składnik kwasu solnego, który odpowiada za prawidłowe trawienie oraz utrzymanie odpowiedniego pH w żołądku.
Podsumowując: wiesz już czym przyprawić leczo. Przepis na pyszne leczo jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Produkty do jego wykonania powinny być świeże. Leczo to danie rozgrzewające i świetnie sprawdzi się jako obiad lub kolacja dla całej rodziny. Leczo warto podać z dodatkiem pieczywa.