Jakie przyprawy do fasolki po bretońsku? Co jeszcze warto wiedzieć?
Fasolka po bretońsku to jedno z tych dań, które ma wielu fanów. Jest łatwe do przygotowania, smaczne, a przy okazji tanie. Dzięki temu sprawdzi się w diecie wielu osób. By jednak było pyszne, należy zadbać o odpowiednie przyprawienie go. I tutaj pojawia się pytanie: czym przyprawić fasolkę po bretońsku. Wiele osób zastanawia się również czy solić fasolkę po bretońsku.
A więc jakie przyprawy do fasolki po bretońsku sprawdzą się najlepiej? Do tego dania na bazie fasoli najlepiej sprawdzą się:
- majeranek,
- kminek,
- papryka słodka i ostra,
- pieprz,
- cząber,
- liść laurowy,
- ziele angielskie,
- mielony czosnek,
- mielona cebulka prażona.
Nie można również zapomnieć o soli i pieprzu.
Warto pamiętać, że to jakie dodać przyprawy, głównie zależy od naszych preferencji smakowych. Jeśli lubisz pikantne potrawy, na pewno sprawdzi się pieprz i ostra papryka. W przypadku, gdy wolisz dania łagodniejsze, możesz dodać słodkiej prażonej cebulki i papryki. Jeśli nie sięgasz po strączki często najlepsza opcja dla Ciebie to kminek. Dzięki niemu zniwelujesz negatywne objawy ze strony układu pokarmowego, które mogą pojawiać się po zjedzeniu fasoli.
Teraz gdy już wiesz, czym przyprawić fasolkę po bretońsku możesz sięgnąć po nią częściej. Jeśli szukasz inspiracji na to jak przygotować ją w najlepszej wersji, koniecznie sprawdź wyróżnione propozycje na tej stronie. Znajdziesz tam nie tylko niejeden przepis na fasolkę po bretońsku, ale również wskazówki, jakie zioła dodać, by smakowała wybornie.
Przepis na fasolę po bretońsku to coś, co na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom kuchni brytyjskiej. Wszyscy wiedzą, że to właśnie w niej króluje to pyszne i wyraziste danie. Fasola ma to do siebie, że jest niezwykle uniwersalna. Można ją przygotowywać na wiele różnych sposobów. Świetnie łączy się z wieloma przyprawami, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w potrawach łagodnych i delikatnych, jak i tych naprawdę pikantnych. Jednym z nich jest właśnie fasolka po bretońsku. To jeden z filarów brytyjskiego śniadanie. Zjadana jest tam jako dodatek do kiełbasy, czy jajek, a także jako przekąska, podana na tostach. Miłość do fasolki po bretońsku jest widoczna również w polskiej kuchni, gdyż gości w menu wielu restauracji, jako danie typowo polskie. Co ciekawe wiele osób nie może sobie wyobrazić bez niej swojego menu. Fasolkę po bretońsku można zrobić zarówno z fasoli suchej, jak i tej konserwowej, dostępnej w puszcze. Wszystko zależy od ilości czasu, którą chce się wykorzystać. Fasolę suchą należy namaczać — co najmniej 8 godzin z dodatkiem sody.
Biała fasola to propozycja nie tylko smaczna, ale również niezwykle zdrowe. Wszystko ze względu na dobrze dobrane składniki. Fasola, która gra w tym daniu główną rolę, to prawdziwa skarbnica wielu cennych związków. Fasola należy do rodziny bobowatych. Do Europy dotarła po wyprawach Kolumba. W medycynie ludowej sporządzano z fasoli środek leczniczy przeciwko cukrzycy. Zazwyczaj jest suszona lub konserwowana. Forma suszona ma więcej wartości odżywczych i jest również bardziej aromatyczna. Ma ona wiele istotnych dla człowieka wartości odżywczych. Na świecie uprawia się ok. 400 gatunków fasoli i każda z nich jest bogatym źródłem białka. Fasola w 100 gr zawiera 127 kalorii. Jest to dobre źródło białka, ponieważ znajdziemy w niej aż 8 g w 100 g. Fasola biała zawiera tłuszcze roślinne, białko, węglowodany, błonnik, cukry, witaminy — witamina A, witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6 i B9), witamina C, D, E i K oraz sole mineralne — cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, wapń i żelazo. Fasola wykazuje też dość wysoki indeks sytości – wystarczy niewielka ilość, by zapewnić sobie sytość na kilka godzin.