Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?
ikona podziel się
Opublikowano: 25.05.2023 r., 22:54 | Autor: Patrycja Czerwiak

Wiele osób zastanawia się jakie owoce można jeść przy cukrzycy i czy w ogóle powinny być częścią diety. Tak, to dobre źródło cennych witamin i składników mineralnych. Warto jednak wybierać owoce z niskim indeksem glikiemicznym, takie jak:

 1. Owoce jagodowe,
 2. Owoce cytrusowe,
 3. Agrest,
 4. Śliwki,
 5. Jabłka,
 6. Brzoskwinie,
 7. Kiwi,
 8. Zielone banany.

Dobrze jest zjadać owoce w całości, a nie w postaci musów, czy soków. Jeśli chcemy obniżyć ich ładunek glikemiczny, można też połączyć je ze źródłem białka i tłuszczów, czyli np. orzechami, czy jogurtem.

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?? Co jeszcze warto wiedzieć?

Cukrzyca to choroba metaboliczna, w której zaburzone jest wydzielanie lub wrażliwość na insulinę. Za mała ilość insuliny w organizmie powoduje zaburzenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Najczęstszą formą choroby jest cukrzyca typu 2, w której patomechanizmie dominuje zmniejszona wrażliwość tkanek organizmu na insulinę, czyli tzw. insulinooporność.

Wiele osób zastanawia się jakie owoce można jeść przy cukrzycy i czy w ogóle powinny być częścią diety. Tak, to dobre źródło cennych witamin i składników mineralnych. Warto jednak wybierać owoce z niskim indeksem glikemicznym, takie jak:

 1. Owoce jagodowe,
 2. Owoce cytrusowe,
 3. Agrest,
 4. Śliwki,
 5. Jabłka,
 6. Brzoskwinie,
 7. Kiwi,
 8. Zielone banany.

Dobrze jest zjadać owoce w całości, a nie w postaci musów, czy soków. Jeśli chcemy obniżyć ich ładunek glikemiczny, można też połączyć je ze źródłem białka i tłuszczów, czyli np. orzechami, czy jogurtem.

Dieta dla diabetyków jest niezwykle ważnym narzędziem w dbaniu o zdrowie. Wiele osób uważa, że owoce dla cukrzyków są zakazane. Nie jest to jednak prawda. Przy cukrzycy również warto włączyć do swojej diety owoce, które uzupełniają witaminy i są źródłem błonnika. Szczególnie polecane przez dietetyków są te o niskim indeksie glikemicznym. Warto wiedzieć również jakich owoców unikać przy cukrzycy. Są to głównie:

 1. owoce bardzo dojrzałe,
 2. owoce bardzo słodkie,
 3. owoce suszone,
 4. owoce w syropie.

Niezależnie od typu choroby, dieta cukrzycowa jest jednym z niezbędnych elementów leczenia. Sprawdzi się także u osób, u których występuje większe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, czyli np. u tych, których rodzice zmagali się z cukrzycą, a także u osób z nadwagą, małą ilością aktywności fizycznej i niewłaściwym sposobem żywienia.

Dieta w cukrzycy powinna spełniać trzy funkcje terapeutyczne:

 • wyrównywać stężenie glukozy we krwi,
 • wspierać utrzymanie prawidłowej masy ciała,
 • wspomagać kontrolę ciśnienia tętniczego i gospodarki lipidowej.

Podstawowym założeniem postępowania dietetycznego u pacjentów zmagających się z nadwagą i otyłością jest redukcja masy ciała. Dlatego bardzo często w przypadku osób cierpiących z powodu cukrzycy zaleca się dietę redukcyjną o obniżonej ilości kalorii. Niezwykle istotną częścią menu diabetyka jest również bazowanie na produktach o niskim indeksie glikemicznym. Jeśli jest to możliwe, warto wybierać produkty węglowodanowe o zwiększonej ilości błonnika. Niezwykle ważne jest też odpowiednie bilansowanie diety. Produkty węglowodanowe dobrze jest podawać z dodatkiem białka i tłuszczu. Dieta w cukrzycy typu 2 również może wymagać stosowania wymienników w przypadku, gdy włączone zostaje leczenie insuliną. Nie jest to jednak konieczne, jeśli choroba nie jest zaawansowana. Warto też samodzielnie sprawdzać jak organizm toleruje wszystkie produkty, również owoce. Czasami nawet te słodkie i dojrzałe mogą być dobrze tolerowane, jeśli zjadane są w małych ilościach.

Zobacz pytania podobne do jakie owoce można jeść przy cukrzycy??

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto