Jakie owoce jeść przy refluksie?

Jakie owoce jeść przy refluksie
Jakie owoce jeść przy refluksie
ikona podziel się
Opublikowano: 03.05.2023 r., 19:51 | Autor: Magda Panek

W diecie przeciwdziałającej dolegliwościom związanym z refluksem można spożywać następujące owoce: gruszki, brzoskwinie, nektarynki, mango, arbuz, daktyle. A czy można jeść banany? Przez większość osób zmagających się z refluksem banany są dobrze tolerowane, jednak warto ograniczyć ich spożywanie w bardzo zaawansowanym refluksie. W refluksie najlepiej wybierać owoce miękkie oraz dojrzałe.

Jakie owoce jeść przy refluksie? Co jeszcze warto wiedzieć?

Refluks żołądkowo–przełykowego zaliczany jest do zaburzeń czynnościowych przełyku. Refluks polega na mimowolnym cofaniu się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Refluks fizjologiczny występuje u noworodków, ponieważ ich przewód pokarmowy jest niedojrzały - najczęściej zanika po ukończeniu pierwszego roku życia. Aby rozpoznać refluks wykonuje się pH-metrię, bada się impedancję elektryczną lub wykonuje się gastroskopię, rzadziej scyntygrafię. Aby wyleczyć refluks stosuje się postępowanie farmakologiczne oraz niefarmakologiczne. Duże znaczenie w leczeniu refluksu odgrywa odpowiednia dieta. W dalszej części dowiesz się jakie owoce można jeść na diecie przeciwdziałającej refluksowi.

A więc co można jeść a czego unikać w refluksie żołądka? Zmiana nawyków żywieniowych stanowi ważny element uzupełniający farmakoterapię leczenia refluksu. W diecie warto spożywać potrawy lekkostrawne oraz ograniczyć produkty, które pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Podczas diety w refluksie żołądkowym należy wystrzegać się następujących produktów:

 • kwaśnych potraw;
 • ostrych przypraw, np. papryczki chilli;
 • warzyw wzdymających (cebuli, kapusty, brukselki, fasolki szparagowej);
 • owoców cytrusowych;
 • słodyczy oraz czekolady;
 • tłustych serów oraz wędlin;
 • zup na tłustych wywarach, zaprawianych śmietaną oraz mąką;
 • potraw smażonych oraz z dużą ilością sosów;
 • napojów gazowanych oraz mocnych naparów z herbaty, oraz kawy.

A jakie owoce przy refluksie są dozwolone? W diecie przeciwdziałającej dolegliwościom związanym z refluksem można spożywać następujące owoce: gruszki, brzoskwinie, nektarynki, mango, arbuz, daktyle. A czy można jeść banany? Przez większość osób zmagających się z refluksem banany są dobrze tolerowane, jednak warto ograniczyć ich spożywanie w bardzo zaawansowanym refluksie. W refluksie najlepiej wybierać owoce miękkie oraz dojrzałe.

Warto wiedzieć, że w diecie przy refluksie nie liczą się tylko produkty, które spożywamy. Znaczenie ma również, w jaki sposób je spożywamy. Przy refluksie powinno się spożywać posiłki bez pośpiechu, a każdy kęs należy dokładnie przerzuć. Po jedzeniu nie powinno się kłaść ani schylać, aby pokarm nie cofnął się. Ostatni posiłek należy zjeść około 3-4 godzin przed snem. Dodatkowo powinien być on lekkostrawny. Warto również spożywać posiłki małe objętościowo. Należy również ograniczyć wyroby cukiernicze, ponieważ są zazwyczaj tłuste oraz słodkie - co niekorzystanie wpływa na chorobę refluksową. Do przygotowania posiłków warto włączyć świeże lub suszone zioła, np. koperek, natkę pietruszki, bazylię, oregano czy majeranek.

Podsumowując: wiesz już, jaka powinna być dieta dla osób z refluksem oraz czego nie wolno na niej jeść. W diecie powinniśmy wystrzegać się owoców niedojrzałych oraz kwaśnych. Warto również pamiętać o częstszych, ale mniejszych porcjach. Warto wiedzieć, że po posiłku nie należy się kłaść ani wykonywać ciężkich prac, które wymagają schylania się. Posiłki powinny być lekkostrawne, dlatego warto ograniczyć potrawy tłuste oraz smażone.

Polecane przepisy

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto