Jakie jabłka wybrać na szarlotkę? Co jeszcze warto wiedzieć?
Szarlotka to jedno z tych ciast, które dla wielu są ulubionym. Nic dziwnego, to wypiek naprawdę smaczny, a przy okazji prosty. Zachwyca słodkością, a jednocześnie świeżością jabłek. Choć oryginalnie nie ma polskiego pochodzenia, to ciężko wyobrazić sobie polską kuchnię bez tego wypieku. Ze względu na dużą dostępność jabłek, jest to ciasto, które gości na wielu polskich stołach, przez cały rok. Warto jednak wiedzieć, że wybór odpowiedniej odmiany jabłek na szarlotkę to podstawa smacznego ciasta. Na szczęście w sklepach nie brakuje tych smacznych owoców i jest w czym wybierać.
Jakie jabłka na szarlotkę? Jabłka to owoce, które doskonale sprawdzają się na wszelkiego rodzaju desery, jednak nie wszystkie w jednakowym stopniu. Najlepsze jabłka na szarlotkę to:
- antonówka,
- szara reneta,
- ligol,
- champion,
- papierówka,
- lobo.
Teraz gdy już wiesz, jakie wybrać najlepiej, możesz stworzyć wspaniałą szarlotkę w swoim domu. Jeśli brakuje Ci inspiracji na to smaczne ciasto, możesz sięgnąć po wyróżnione inspiracje na tej stronie. Znajdziesz tam pyszne przepisy na łatwe i pyszne ciasta.
W szarlotce niezwykle ważne są dobre jabłka. To od nich zależy, jak będzie smakować nasze ciasto. Najlepsze do jabłecznika, to te lekko kwaśne jabłka. Dlatego doskonale sprawdza się odmiana jabłek, która jest lekko kwaskowa, np. antonówka. Te zielone jabłka doskonale sprawdzają się w cieście i świetnie zrównoważą smak słodkiego ciasta.
Warto pamiętać, by do wypieków wybierać owoce zdrowe, jędrne i bez skaz. Choć może się wydawać, że do deserów najlepiej wykorzystać owoce, które straciły swoją świeżość, nie jest to prawda. Jeśli zależy nam na doskonałym smaku wypieków, niezwykle ważna jest jakość produktów, z których go wykonujemy. Jabłka są jednym z głównych składników tego deseru. Jest więc niezwykle ważne, by były to nie tylko odpowiednie odmiany, ale również owoce o pełnej świeżości. Nigdy nie używaj do wypieku owoców spleśniałych. Może wydawać się, że po odkrojeniu części z pleśnią reszta będzie w porządku. Niestety tak nie jest. W dodatku toksyny pleśni kumulują się w całym organizmie i mogą wywoływać poważne skutki zdrowotne.
Jak przygotować jabłka do szarlotki? Najlepiej sprawdzają się jabłka prażone. Prażenie jabłek jest niezwykle proste. Potrzebujesz tylko odrobiny cierpliwości i dużej ilości tych smacznych owoców. Jabłka najlepiej komponują się z przyprawami korzennymi. To znaczy z cynamonem, kardamonem, anyżem, czy goździkami. To dzięki nim całość nabiera naprawdę wspaniałego charakteru. Jabłka można słodzić, jednak nie trzeba tego robić. Zwłaszcza jeśli zależy Ci na podkreśleniu różnicy między słodyczą spodu ciasta a masą jabłkową. Taki kontrast sprawia, że szarlotka jest naprawdę smaczna i ciężko jest się nią przejeść.
Szarlotka to jedno z tych ciast, które można przygotować na wiele sposobów. Na cieście biszkoptowym, ale również kruchym. Z jabłkami przetartymi, czy tymi w kawałkach. Ile domów, tyle przepisów na ten smaczny deser. Warto wypróbować je wszystkie, by odkryć swoje ulubione połączenie. A przy okazji eksperymentować z odmianami jabłek.