Jaki ryż do risotto?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Risotto to pyszne danie na bazie ryżu. Zwykle kojarzone jest z włoską kuchnią. Risotto można przygotować z każdego rodzaju ryżu, jednak tylko specjalne gatunki osiągną odpowiednią konsystencję. A więc jaki ryż do risotto?
Najpopularniejsze odmiany, które można wykorzystać do risotto to:
- arborio,
- carnaroli,
- vialone nano,
- baldo,
- roma.
Każda odmiana jest odpowiednia do wszystkich rodzajów risotto, możesz bez problemu odnaleźć je w każdym większym sklepie. Wiele osób korzysta również z tygodni włoskich i hiszpańskich w sklepach, bo wtedy są one dostępne w większych ilościach. Najlepszy ryż do risotto to ten, który charakteryzuje się dużą kleistością. Chcąc przygotować autentyczny włoski przysmak, należy wybierać krótkoziarnisty ryż o zaokrąglonych ziarnach. Istotną cechą dobrego ryżu do risotto jest duża zawartość skrobi – to ona w znacznej mierze odpowiada za odpowiednią konsystencję gotowej potrawy.
Jeśli chcesz znaleźć dobry przepis na risotto, to koniecznie sprawdź przygotowane w tym wpisie propozycje. Znajdziesz tam naprawdę ciekawe receptury na to jak przyrządzić risotto, które pozwolą Ci przygotować naprawdę smaczny posiłek.
Jeśli zastanawiasz się ile czasu gotować ryż do risotto oraz ile ryżu na osobę potrzeba, oto sprawdzony przelicznik:
Teraz gdy wiesz już, z jakiego ryżu najlepiej zrobić risotto, możesz bez obaw sięgać po to danie na co dzień. Dzięki dużej ilości aromatycznych dodatków rosotto jest niezwykle smaczną i ciekawą potrawą. Jednak nie każdemu pasuje jej konsystencja. Najlepsze risotto to takie, które jest bardzo rozgotowane. Podstawą większości risotto (oprócz ryżu) jest czosnek i cebula smażone na oliwie z oliwek. Po zeszkleniu dodaje się do nich białe wino lub bulion i dusi, aż ziarna ryżu wchłoną płyn. W międzyczasie dodawane są dodatki takie jak grzyby, mięso czy warzywa.
Ryż arborio, który jest najczęściej wybieranym składnikiem, jest niezwykle zdrowy. W małych ziarenkach ryżu arborio znajdziemy magnez, cynk, potas, żelazo, witaminy z grupy B i witaminę E. Dzięki temu możemy mówić o prozdrowotnych działaniach, związanych z jedzeniem tego przysmaku, takich jak regulacja ciśnienia krwi, poziomu cukru i cholesterolu, czy wspieranie odporności organizmu. Danie z ryżem na bazie jarzyn i bulionu warzywnego to doskonała propozycja dla wszystkich osób na diecie lekkostrawnej lub zmagających się z dodatkowymi kilogramami.
Jak gotować ryż do risotto? Gotuje się go zupełnie inaczej niż zwykły, biały ryż spożywany jako dodatek do mięsa. Cały proces to właściwie połączenie gotowania ze smażeniem. Nie jest on skomplikowany ani bardzo czasochłonny, ale wymaga ciągłej uwagi i nieustannego mieszania. Najpierw na patelni trzeba rozgrzać olej lub masło (a najlepiej trochę oliwy i trochę masła) i zeszklić na nim surowy ryż. Kolejny etap gotowania to dodawanie do ryżu przygotowanego uprzednio bulionu mięsno-warzywnego. Dodaje się go stopniowo – w momencie, kiedy poprzednia porcja jest już całkiem wchłonięta przez ziarna. Dobrze ugotowany ryż powinien być kleisty, o kremowej wręcz konsystencji.