Jaki łosoś jest najlepszy do sushi? Co jeszcze warto wiedzieć?
Zastanawiasz się, jaki łosoś do sushi jest najlepszy? Do sushi możesz wykorzystać wiele różnych gatunków ryb, jednak łosoś nadaje się najlepiej. Możesz sięgnąć po:
- surową rybę - ta opcja nie będzie jednak dobra dla dzieci i kobiet w ciąży,
- grillowaną,
- wędzoną.
Pamiętaj jednak, że do przygotowania takiej potrawy ryba koniecznie musi być najwyższej jakości. Warto jednak podkreślić, że do tej konkretnej potrawy nadaje się tylko i wyłącznie łosoś oceaniczny.
Wiele osób zastanawia się "łosoś wędzony na zimno, surowy czy wędzony?" - który z nich jest najlepszy. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, co lubimy i jaki efekt chcemy osiągnąć. Jeśli kochasz wędzony smak, koniecznie sięgnij po łososia wędzonego. Za, to gdy wolisz delikatniejsze potrawy, idealnie sprawdzi się ten grillowany.
Teraz gdy już wiesz, jakiego wybrać łososia najlepiej, możesz sięgnąć po smaczne sushi na co dzień. Na pewno zastanawiasz się jak zrobić proste domowe sushi. Przepis na prawdziwe sushi znajdziesz w wyróżnionych propozycjach na tej stronie. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować. Pamiętaj, by sięgać po najlepszej jakości składniki. Choć w większości przepisów do sushi używa się surowej ryby, to jednak w Polsce nie jest to regułą. W wielu restauracjach można spotkać rolki z rybą ugotowaną - dzięki temu ma się pewność, nie spowoduje ona żadnych rewolucji żołądkowych. Jeśli również obawiasz się, że Twój układ pokarmowy może nie poradzić sobie z surowymi rybami, lepiej sięgnij po opcję wędzoną lub grillowaną. To gwarantuje bezpieczeństwo. Inne składniki sushi takie jak ryż, czy dodatki powinny być dobrej jakości, bez tego ciężko będzie przygotować smaczne sushi. Pamiętaj, że do jego przygotowania potrzebny będzie specjalny ryż, nie ten, którego zwykle używasz w kuchni do gotowania. Do przygotowywania sushi używa się ryżu o owalnym kształcie i krótkich ziarnach, których długość nie przekracza 5 mm. Jego cechą jest również wysoka zawartość skrobi, która sprawia, że po ugotowaniu ziarenka stają się lepkie i łatwo się sklejają, ułatwiając tym samym formowanie ryżowych krążków.
Sushi to specjał kuchni Japońskiej. Zgodnie z tradycją na sushi składają się różne dodatki oraz surowa ryba włożona w środek przyprawionej garstki ryżu. Jego nazwa, to w dosłownym tłumaczeniu „kwaśny ryż”, bo głównym składnikiem tej kuchni jest właśnie specjalna odmiana gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym, nadającym mu kwaśny posmak. Przygotowanie tej potrawy jest prawdziwą sztuką, która wymaga doświadczenia i wprawy, jednak da się ją również odtworzyć w domu. Sushi to doskonały pomysł na smaczną przekąskę, ale również małe dzieło kulinarne stworzone w domu. Podstawą sushi są owoce morza oraz ryby. Ich wartości odżywcze są dobrze znane: są znakomitym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, selenu, witaminy D i witamin z grupy B, a także fosforu. Kolejny składnik sushi to ryż - cenne źródło węglowodanów złożonych, witamin (C, z grupy B, E), białka.