Jaki chleb jeść na diecie?? Co jeszcze warto wiedzieć?
Chleb jest jednym z podstawowych składników polskiej kuchni. Nic dziwnego, że nawet na diecie osoby chcą, by był on częścią menu. A więc jaki chlebna diecie najlepiej wybrać?
Ciężko na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Nie istnieje jeden rodzaj chleba, który będzie idealny na wszystkich dietach. Warto jednak kierować się tymi wskazówkami:
- Wybieraj produkty pełnoziarniste - zawierają więcej błonnika, który wspiera jelita oraz syci na dłużej.
- Unikaj pieczywa z dużą ilością cukru.
- Rozróżniaj pieczywo pełnoziarniste i wieloziarniste. To drugie zawiera po prostu dodatek ziaren np. słonecznika, przez co dostarcza większej ilości błonnika, ale również dużej ilości kalorii.
Wiele osób obawia się, że podczas odchudzania nie można jeść chleba. Istnieje przekonanie, że pieczywo na diecie tuczy, więc powinno być zakazane. Chleb, czy bułki mogą jednak stanowić zdrowy dodatek do codziennego menu. Najlepszy wybór to oczywiście chleb pieczony w domu. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Doskonale sprawdzi się też ciemne pieczywo. Chleb żytni, czy razowy, to dobry wybór, jeśli chcemy cieszyć się smacznym pieczywem, a przy okazji zadbać o zdrowie.
Nie istnieje chleb dietetyczny, jednak w diecie osób chcących się odchudzać powinien pojawiać się chleb pełnoziarnisty. Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego zapewnia dłuższe uczucie sytości, a także pomaga zredukować nadmierny poziom frakcji cholesterolu LDL w organizmie. Zamiast pszennych bułek czy chleba wybierz żytnie, owsiane czy orkiszowe albo mieszane. Mają one wiele cennych właściwości i ze względu na większą zawartość błonnika sycą na dłużej, dzięki czemu spożywasz mniej. Mało kaloryczny, a co za tym idzie - polecany osobom na diecie - jest chleb pumpernikiel - w 100 gramach zawiera 240 kcal, a ponadto białka, węglowodany, aminokwasy, lipidy, substancje odżywcze, minerały. Mniej kaloryczny jest chleb razowy na miodzie, który w 100 gramach ma 225 kcal. Optymalna ilość spożywania pieczywa w ciągu dnia to ok. 3 kromek chleba. Pamiętajmy, że od samego pieczywa się nie tyje, jeśli mieści się w nasz dzienny bilans kalorii. Warto też wiedzieć, że badania wykazały, że chleb żytni na śniadanie pomaga utrzymać prawidłową wagę. Syci na dłużej niż chleb pszenny, dzięki czemu osoba spożywająca go z rana nie tylko później odczuwa głód, ale i jego odczuwanie jest mniejsze.
Zrezygnuj raczej ze zwykłego białego chleba. Oczywiście, gdy pojawia się on raz na jakiś czas w diecie, to nie niweczy on osiągniętych sukcesów sylwetkowych, jednak jego zjadanie może utrudniać odchudzanie. Dlaczego? Biały chleb robi się z mąki oczyszczonej, która nie syci i nie jest źródłem błonnika.
Teraz gdy wiesz już jaki chleb wybrać możesz sięgać po niego bez stresu, nawet na diecie redukcyjnej. Dobrze połączyć go z pysznymi pastami kanapkowymi, czy domową wędliną. To doskonały sposób na kolacje, czy śniadanie, które jest zdrowe i odżywcze. Jeśli chcesz, możesz też upiec samodzielnie swój własny chleb w domu. Jeśli szukasz prostych, ale naprawdę ciekawych przepisów, koniecznie wypróbuje te polecane we wpisie.