Jaka zupa pomaga przy biegunce? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jaka zupa pomaga przy biegunce? Podczas biegunki warto zadbać o odpowiednie odżywianie. Dania powinny być nie tylko lekkostrawne, ale również o małej zawartości błonnika. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza zupy. Możesz skorzystać z:
- Ryżanki,
- Marchwianki,
- Rosołu na chudym drobiu,
- Krupnik z drobną kaszą.
Pamiętaj, by przygotowując zupę, kierować się tymi zasadami:
- ogranicz ilość błonnika,
- wykorzystać chude mięso,
- nie dodawaj dużej ilości przypraw,
- nie sięgaj po warzywa wzdymające np. strączki,
- zrezygnuj ze smażonych dodatków.
Dzięki temu przygotujesz bez problemu smaczną zupę, która będzie również bezpieczna dla układu pokarmowego.
Zupa to danie, które jest niezwykle pomocne w trakcie choroby. Choć jest delikatna, to może być bardzo odżywcza, a przy okazji łatwiej się do niej przekonać, nawet w trakcie złego samopoczucia. Pomaga uspokoić układ pokarmowy, a przy okazji uzupełnić utracone w czasie biegunki elektrolity. Zupy stanowią więc doskonały pomysł na potrawy w czasie zatrucia pokarmowego, czy choroby. Warto wiedzieć, że wywar przygotowywany dla osoby chorej powinien być jak najbardziej delikatny. Lepiej zrezygnować z dodatku cebuli, czosnku, czy kapusty. To doskonała opcja na lekkostrawny obiad.
Jeśli brakuje Ci pomysłu na to, jaką zupę ugotować w trakcie biegunki, koniecznie sprawdź wyróżnione propozycje na tej stronie. Znajdziesz tam niejeden przepis na smaczną i lekkostrawną zupę, która sprawdzi się w trakcie rozwolnienia. Gdy dowiesz się jak zrobić odpowiednią zupę, spokojnie możesz sięgać po nią nie tylko w trakcie choroby. Delikatna zupa to najlepsza opcja na przykład dla dziecka. Jeśli rozszerzasz dietę, sprawdzą się doskonale.
Wiele osób zastanawia się, jaka jest idealna dieta na rozwolnienie. Nie ma jednej konkretnej, jednak warto pamiętać o kilku zasadach. Jeśli masz do czynienia z ostrą biegunką, na początku warto powstrzymać się od podawania stałych pokarmów, mogą one niekorzystne wpłynąć na układ pokarmowy. Zamiast tego niezwykle ważne jest zadbanie o prawidłowe nawodnienie. Do tego celu możesz użyć nie tylko wody, czy słabych herbat, ale również lekkich bulionów, które są też rozgrzewające i bogate w składniki odżywcze. Następnie możesz zacząć wprowadzać bardziej treściwe produkty. Do zup możesz włączyć produkty węglowodanowe, dobrze, by nie miały one zbyt dużej zawartości błonnika. Sprawdzą się:
- kasze ugotowane do miękkości: manna, kukurydziana, „krakowska”, kuskus, jaglana, bulgur, jęczmienna perłowa
- ryż biały
- drobne makarony pszenne (nitki).
Możesz również używać pieczywa pszennego. Warto też zadbać o delikatne warzywa. Świetnie sprawdzą się:
- ziemniaki,
- marchew,
- pomidory bez skóry i nasion,
- cukinia,
- dynia,
- bakłażan,
- kabaczek,
- pietruszka,
- seler,
- sałata,
- cykoria.
Na bazie tych warzyw i węglowodanów możesz komponować naprawdę smaczne posiłki. Na samym początku warto poddawać je delikatnej obróbce termicznej. Do tych produktów z powodzeniem możesz dodawać też chudy drób, czy chude ryby. Całość będzie wtedy w pełni zbilansowana.