Jaką śmietanę wybrać do zupy? Co jeszcze warto wiedzieć?
Jaką śmietanę wybrać do zup? Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Na rynku dostępne są dwa rodzaje śmietany: słodka o wysokiej zawartości tłuszczu, a także kwaśna o mniejszej ilości tłuszczu. Obie sprawdzą się w zupach. A więc jaką śmietanę wybrać? Warto pamiętać, że:
- słodka śmietanka ma lekki i bardzo delikatny smak, więc sprawdzi się raczej w łagodnych zupach np. kalafiorowej, czy do zupy pomidorowej;
- kwaśna śmietana podkreśla kwaskowy smak zup, więc sprawdzi się doskonale w np. barszczu, czy ogórkowej.
Oczywiście warto jednak dopasować rodzaj śmietany do własnych upodobań.
Śmietana ma w polskiej kuchni naprawdę wiele różnych zastosowań. "Słodka czy kwaśna?"- możemy zastanawiać się, wybierając odpowiednie produkty. Cóż obie sprawdzają się w wielu różnych daniach. Różnią się od siebie pod wieloma względami. Śmietana jest kwaśna, a śmietanka słodka. Jednak dla niektórych taka odpowiedź może być niewystarczająca. Zatem różnią się one nie tylko smakiem i zawartością tłuszczu, ale także sposobem powstania. Śmietanka otrzymywana jest z odwirowanego mleka, następnie pasteryzuje się ją. Najczęściej charakteryzuje się płynną konsystencją. Natomiast śmietana jest specjalnie ukwaszana poprzez kultury bakterii kwasu mlekowego lub w naturalny sposób. Te różnice wpływają na to jak można używać tych dwóch produktów.
Kwaśne śmietany zwykle używane są do wzbogacania dań wytrawnych. Ze względu na ich charakterystyczny smak zwykle nie dodaje się ich do słodkich deserów, choć bywają wyjątki. Śmietana sprawdza się idealnie do przygotowania mizerii, tworzenia sosów, zabielania zup. Słodka śmietanka zwykle gości w deserach. Stanowi doskonały surowiec do stworzenia bitej śmietany. Ze względu na jej delikatny, słodki smak, często wykorzystuje się ją jednak do zabielania delikatnych zup, czy sosów. Zwłaszcza dla dzieci.
Najtrwalsze śmietany, które posiadają najdłuższy termin przydatności do spożycia, to UHT. Można przechowywać je w temperaturze pokojowej nawet do trzech miesięcy. Inne śmietanki i śmietany, które na opakowaniu nie mają oznaczenia UHT, najlepiej trzymać w lodówce i tylko 2 dni.
Kwaśne śmietany są wrażliwe na ciepło i łatwo ulegają zważeniu. Po zagotowaniu kwaśna śmietana z gęstego płynu zamienia się w strzępki zważonych białek. Zważona pod wpływem ciepła śmietana jest ciężkostrawna. Warto wiedzieć, że nie dzieje się tak w przypadku słodkiej śmietanki. Taką można wlać od razu do zupy, czy sosu, bez obaw, że zważy się i będzie nieapetyczna.
A jak zahartować śmietanę do zupy? Najlepsza opcja to zmieszanie jej w osobnej miseczce z odrobiną ciepłe zupy. Następnie należy wlać taki roztwór do gotującej się zupy, zamieszać i chwilę pogotować. Jak jeszcze zabielić zupę? Śmietanę można również łączyć z solą, która zapobiega uszkodzeniu białka. Inna dobra metoda to połączenie śmietany z mąką pszenną. Taka mieszanka doskonale zabieli zupę, warto jednak uważać, gdyż nada ona zupie również większej gęstości. Sprawdzi się więc doskonale w zupie krem, jednak niekoniecznie w przypadku, gdy zależy nam na dość rzadkiej zawartości talerza.